Młody apostoł młodych

Szymon Zmarlicki

publikacja 18.06.2016 15:15

Bp Adam Wodarczyk udzielił święceń kapłańskich salezjaninowi ks. Tomaszowi Sage SDB w parafii Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Tarnowskich Górach-Opatowicach.

Młody apostoł młodych Ks. Tomasz Sage SDB leży krzyżem przed ołtarzem podczas Litanii do Wszystkich Świętych Szymon Zmarlicki /Foto Gość Dla parafii to wyjątkowa chwila, bowiem święceń diakonatu i prezbiteratu zwykle udziela się w katedrach lub bazylikach.

W tym roku to już drugie tak nietypowe wydarzenie w diecezji gliwickiej. Podobna uroczystość miała miejsce na początku maja w Wielowsi. Tam święcenia przyjęło dwóch franciszkanów (przeczytaj więcej TUTAJ).

- To ewenement - skomentował na początku Mszy ks. prałat Eugeniusz Bieniek, proboszcz parafii. - Jestem głęboko wdzięczny, że spotykamy się przy ołtarzu w tak niecodziennych okolicznościach. Jednak wydarzenie to ma przede wszystkim wymiar ponadczasowy i uniwersalny - zaznaczył.

Młody apostoł młodych Ks. Eugeniusz Bieniek zakłada nowo wyświęconemu księdzu szaty liturgiczne Szymon Zmarlicki /Foto Gość Proboszcz przybliżył też życiorys neoprezbitera.

Ks. Tomasz Sage SDB jest wychowankiem szkoły i oratorium prowadzonych przez księży salezjanów w Reptach Śląskich. Po wstąpieniu do salezjańskiego seminarium w strukturach inspektorii wrocławskiej, przez dwa lata obywał staż w Irlandii, a następnie przez kolejne cztery lata studiował w Jerozolimie, gdzie przyjął święcenia diakonatu.

Droga umierania i powstawania

Sakramentu kapłaństwa salezjaninowi udzielił bp Adam Wodarczyk, również pochodzący z Tarnowskich Gór biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, a wcześniej moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, w tym ks. Jarosław Pizoń SDB, nowy przełożony inspektorii pw. św. Jana Bosko we Wrocławiu, a także wielu księży diecezjalnych oraz salezjanów ze wspólnot m.in. we Wrocławiu i Reptach Śląskich. Przybyli też przedstawiciele seminarium salezjańskiego w Jerozolimie. Obrzędowi święceń, jak i całej liturgii towarzyszył śpiew chóru złożonego z tarnogórskich scholi oraz młodzieży salezjańskiej.

W homilii bp Adam Wodarczyk mówił o zadaniach i zobowiązaniach, jakie stają przed księdzem i salezjaninem. - Wszyscy z radością patrzą na ciebie, bo dołączasz do szeregu kapłanów i będziesz spełniał posługę, która w szczególny sposób ma uobecniać Chrystusa - zwrócił się do wówczas jeszcze diakona.

Młody apostoł młodych Uroczystą Eucharystię sprawowało kilkudziesięciu kapłanów Szymon Zmarlicki /Foto Gość - Chrystus jest początkiem twojego istnienia i jest z tobą również dzisiaj, aby przez twoje życie uobecniała się Jego miłość. Życie kapłana to droga ciągłego umierania dla grzechu, słabości i tego wszystkiego, co pozostało ze starego człowieka, ale to też droga ciągłego powstawania do nowego życia w Chrystusie Zmartwychwstałym. Będziesz widział, że Bóg uczyni przez ciebie rzeczy niezwykłe. Niech umocnią cię słowa Jezusa, który nazywa cię już nie swoim sługą, ale przyjacielem - tłumaczył biskup.

Zwrócił się również do pozostałych wiernych. - Niech ta uroczystość będzie zachętą, byśmy żyli łaską powołania, która jest nam udzielona - powiedział.

Księży zachęcał, żeby wykorzystali tę okazję do dziękczynienia za dar kapłaństwa. Małżonkom wskazał, by miłość nowo wyświęconego księdza do Jezusa była zachętą do jeszcze gorliwszego realizowania Bożej miłości w łączącym ich sakramencie. - Podążajmy drogą chrzcielnej świętości i łaski, która gości w naszym sercu sprawiając, że w Bogu odnajdujemy najgłębszy sens naszego życia - zachęcał pozostałych wiernych.

Apostoł do końca

Pod koniec Mszy głos zabrał ks. Jarosław Pizoń SDB. - Księże Tomaszu, twoje ręce nie są twoje, ale Chrystusa i księdza Bosko. Należą do Kościoła i do młodzieży. Gratuluję ci wyboru, odwagi i wierności. Życzę i proszę, byś tymi rękoma pracował, wyciągał je w geście konsekracji, otwartości, budowania wspólnoty i błogosławieństwa. Ks. Bosko chce, byś w Chrystusowym duchu był do końca, aż do śmierci, młodym apostołem i apostołem młodych - zaznaczył.

Młody apostoł młodych Od lewej: ks. Jarosław Pizoń SDB, ks. Tomasz Sage SDB i bp Adam Wodarczyk Szymon Zmarlicki /Foto Gość Ks. Tomasz Sage w słowach podziękowania zwrócił uwagę, że jest pierwszym kapłanem, któremu bp Adam Wodarczyk udzielił święceń. - Od dziś łączy nas szczególna relacja, bo w całym moim kapłańskim życiu będę myślał o księdzu biskupie jako o ojcu, a mogę szczycić się mianem syna pierworodnego - zauważył.

Następnie osobiście dziękował i wręczał kwiaty biskupowi, swoim rodzicom, inspektorowi salezjanów z Wrocławia oraz dyrekcji Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Cieszył się też z licznie przybyłej na uroczystość młodzieży. - Bez was te święcenia byłyby smutniejsze - zapewniał.

Swoją Mszę prymicyjną ks. Tomasz Sage odprawił w niedzielę w opatowickim kościele. Natomiast w kolejną niedzielę, 3 lipca, wygłosi tam słowo Boże oraz udzieli prymicyjnego błogosławieństwa.

Z okazji święceń szczególny charakter miało niedzielne nabożeństwo popołudniowe. Parafianie przez ręce Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych polecali w nim Chrystusowi, Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi, wszystkich powołanych do służby Bogu, a szczególnie nowo wyświęconego kapłana. Była to też okazja do dziękczynienia za łaskę jego powołania i dar święceń.

Zobacz fotorelację ze święceń w GALERII ZDJĘĆ.