• facebook
 • rss
 • Sny proboszcza się spełniły

  Szymon Zmarlicki

  dodane 07.05.2016 17:15

  Bp Jan Kopiec udzielił w Wielowsi święceń diakonatu i prezbiteratu dwóm franciszkanom.

  Do święceń diakonatu przystąpił fr. Gabriel Przemysław Turkiewicz OFM z parafii pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Radzikowie, w diecezji świdnickiej. Natomiast święcenia kapłańskie przyjął fr. Makary Karol Lika OFM, pochodzący z parafii Wniebowzięcia NMP w Wielowsi.

  Obaj należą do wrocławskiej Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych i przygotowywali się do swojej posługi w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów we Wrocławiu. Podczas święceń towarzyszyli im przedstawiciele wrocławskiej prowincji i seminarium.

  Na zakończenie Mszy św. bp Kopiec przypomniał słowa proroka Izajasza: "Oto ja, poślij mnie!". - Niejako echo tych słów usłyszeliśmy w przepięknej Ewangelii, którą - nie ukrywam - im jestem starszy, tym z coraz większym zakłopotaniem czytam, a zwłaszcza rozmyślam - przyznał biskup, nawiązując do fragmentu, w którym Jezus trzykrotnie pyta Piotra, czy go miłuje.

  - Dzisiaj w tej wspólnocie ujawnił się Kościół poprzez wszystkie swoje posługi i charyzmaty. Ujawnił się stan kapłański z diakonami, prezbiterami i biskupem. Ujawnił się także poprzez obecność ludu Bożego, bo bez niego kapłaństwo byłoby wręcz niemożliwe do zrozumienia. Jesteśmy kapłanami po to, aby iść razem z ludem, nauczać, pomagać, odpuszczać grzechy i udzielać łaski - zaznaczył bp Kopiec.

  - Wszyscy potrzebujemy Bożej łaski. Pamiętajcie w modlitwie o swoich braciach, którzy mieli odwagę w dzisiejszym świecie podjąć odpowiedź na wezwanie Chrystusa: "Pójdź za mną!". Ale na pewno nie tylko drogami radosnymi i wesołymi. Niekiedy będą musieli poważnie spojrzeć na samego siebie i na świat, do którego zostaną posłani - zwrócił się do wiernych.

  Ks. Piotr Lepszy, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, zakłada szaty liturgiczne nowo wyświęconemu fr. Makaremu   Ks. Piotr Lepszy, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, zakłada szaty liturgiczne nowo wyświęconemu fr. Makaremu Szymon Zmarlicki /Foto Gość Bp Kopiec wspominał też rozmowę z biskupem małej diecezji na południu Francji, którego spotkał dwa lata temu w Rzymie. Miał on wówczas wyznać, że przez 15 lat posługi biskupiej nie wyświęcił w swojej diecezji ani jednego kapłana. - Rzeczywiście można się tym przejąć. Na szczęście w naszej ojczyźnie nie ma takiej sytuacji, mamy jeszcze ten święty dar - skomentował bp Kopiec.

  - Wszystkich dręczy dzisiaj jedno pytanie: jak to się stało, że na wsi święcenia kapłańskie? Otóż jest na tej wsi taki proboszcz, który ma nieraz jakieś sny. Rada parafialna i wójt wiedzą, że jak się później obudzi, to każe robić, co mu się przyśniło. A mieszkańcy Wielowsi przez te wszystkie lata bardzo chętnie przyjmowali pomysły ich proboszcza - mówił sam o sobie ks. Piotr Lepszy, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Wielowsi.

  - Trzy lata temu, gdy jechaliśmy na spotkanie kursowe, pomyślałem, że muszę biskupowi wbić do głowy, żeby święcenia kapłańskie odbyły się tu, w Wielowsi. Dziękuję w imieniu moim i wszystkich parafian, że spełnił ten pomysł, który mi się przyśnił. To ukoronowanie mojej posługi proboszcza w tym miejscu - dodał.

  Co ciekawe, w dniu podwójnych święceń przypadła także 44. rocznica odprawienia Mszy prymicyjnej zarówno bp. Kopca, jak i ks. Lepszego.

  Zobacz FOTORELACJĘ z podwójnych święceń w Wielowsi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół