W rudzkim opactwie od początku maja możemy zobaczyć nowe wystawy, a na nich obrazy z życia Kościoła na fotografiach, ikony z zapisem duchowej podróży autorki i malarstwo Kossaków.
Wystawa „Życie Kościoła w Czechach, Słowacji i w Polsce” to prezentacja w formie wielkoformatowych fotografii życia Kościoła widzianego oczami pasjonatów zrzeszonych w międzynarodowej wspólnocie „Człowiek i Wiara”. Tę ekspozycję można oglądać w Rudach do końca sierpnia.
- To wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak wiara i duchowość przejawiają się w codziennym życiu wspólnot chrześcijańskich naszych sąsiadów oraz w Polsce. Wystawa, której prace rozmieszczono w historycznej przestrzeni dawnego refektarza opactwa, stanowi mozaikę poruszających ujęć: od monumentalnych kadrów sakralnej architektury, przez wzruszające chwile osobistej modlitwy, aż po pełne dynamiki sceny z wydarzeń religijnych. Fotografie tworzą obraz duchowej rzeczywistości, który przemawia siłą autentyczności i szczerości - podkreśla dr Grzegorz Tomasiak, kurator wystawy.
Grupa „Człowiek i Wiara” powstała w 2011 roku w Pradze z inicjatywy trzech fotografów. Dziś liczy ponad dwustu członków (profesjonalistów i amatorów) z Czech, Słowacji, Egiptu, Węgier, Niemiec i Polski. Ich prace są publikowane w serwisie internetowym www.czlowiekiwiara.pl (zawiera on ponad 800 000 fotografii). Jego zasoby są na bieżąco uzupełniane, stanowiąc bazę dla głównych mediów chrześcijańskich.
W Starym Opactwie możemy zobaczyć również wystawę ikon Moniki Jerominek. Jej prace utrzymane w żywych, pełnych ekspresji barwach, są nie tylko obrazami sakralnymi, ale również osobistym zapisem duchowej podróży. Wystawa jest wyjątkową okazją, by poprzez kontemplację ikon odnaleźć swoje własne miejsce blisko Boga, do czego zachęca sam tytuł wystawy „Ikona jest moim miejscem!”, inspirowany Psalmem 73: „Mnie zaś dobrze jest być blisko Boga”. Tę ekspozycję można oglądać do końca czerwca.
Zaś wystawa „Kossakowska narracja - sztuka, historia, emocje” prezentuje dzieła Jerzego i Wojciecha Kossaków pochodzące z rodzinnej kolekcji, którą opiekuje się i udostępnia publiczności Oliwer Huptaś. Siedem wybranych prac prezentowanych w Skryptorium Artystycznym rudzkiego opactwie można zobaczyć jeszcze do 31 maja.