Kapelani szpitali, domów pomocy społecznej i hospicjów spotkali się w Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.
To kolejne z serii spotkań, które zainicjował o. Bogdan Nieć, redemptorysta, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i kapelan gliwickich szpitali. Po raz drugi (10 kwietnia) odbyło się w kurii z udziałem bp. Sławomira Odera, który przewodniczył modlitwie brewiarzowej na rozpoczęcie.
- To dzisiejsze nasze spotkanie na pewne rzeczy pozwala mi spojrzeć już z nieco innej perspektywy - mówił biskup, dziękując o. Nieciowi za praktyczne wprowadzenie w rzeczywistość posługi kapelana w instytucie onkologii, a w tym roku także po raz pierwszy na oddziale położniczym w Gliwicach. Bp Oder matki z nowonarodzonymi dziećmi odwiedził w Dzień Świętości Życia 25 marca.
- Te dzieci są obrazem Boga, są „uśmiechem” Boga, a obraz matki trzymającej dziecko w swoich rękach, przy piersi, każe myśleć o tym, jakie jest powołanie Kościoła - Matki, która bierze w swoje ramiona dzieci, karmi Słowem, łaską, sakramentami i wprowadza w prawdziwe życie - porównywał. Biskup podzielił się też doświadczeniami spotkań z chorymi na onkologii, które jest bardziej wymagające, ale daje też więcej okazji, by przychodzić z posługą nadziei.
- Wymiar nadziei, który jest w waszym posługiwaniu pośród osób chorych, chyba powinien pozostać dominującym - podkreślił.
Bp Oder zaprosił także do refleksji nad fragmentem biblijnym z Listu do Hebrajczyków (Hbr 9,11-12), który mówi o kapłaństwie Chrystusowym. Wybrał go jako punkt odniesienia, bo w sposób szczególny wpisuje się w posługę kapelanów pośród osób cierpiących i daje konkretną perspektywę głoszenia Ewangelii.
- Przykład Chrystusa Arcykapłana, który dokonuje dzieła zbawienia na drzewie krzyża, to jest punkt odniesienia najbardziej właściwy. Trudny, ale też najmocniej błyszczący nadzieją. Nadający krzyżowi ludzkiemu wymiar nadziei i ostateczności, nie skazanej na nicość, ale „skazanej” na wejście na zawsze do przybytku chwały Boga (…) To, co ludzkie nabiera wymiaru wiecznego, to co kruche nabiera kształtów i ostatecznej mocy poprzez zjednoczenie z Chrystusem - mówił biskup.
Zachęcił, by smutek i współczucie, które rodzą się wobec osób cierpiących, stały się motywem poszukiwania siły, pochodzącej z wiary, że ofiara Chrystusa nadaje sens wszystkiemu, co ludzkie. A ludziom, którzy mają świadomość kruchości i odchodzenia, żeby pomóc odzyskać wymiar trwałości i wieczności.
W drugiej części prelekcję wygłosił ks. dr Michał Zurzycki, diecezjalny duszpasterz rodzin. Mówił o znaczeniu obecności przy chorych i wymagających opieki. Wskazał m.in. jak reagować na różne trudne sytuacje, podjął także problem wypalenia w posłudze kapelana, wskazując jakie są jego objawy i jak można sobie z nim radzić.
Spotkanie prowadził o. Nieć, który przedstawił plany duszpasterstwa na najbliższy czas. Pierwszym większym wydarzeniem dla całej diecezji będzie 17 maja pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych i służby zdrowia z udziałem bp. Andrzeja Iwaneckiego do kościoła jubileuszowego Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Tarnowskich Górach, gdzie pracują kamilianie. Następnego dnia, 18 maja, na Jasnej Górze odbędzie się Pielgrzymka Środowisk Medycznych, podczas której liturgii przewodniczyć będzie kard. Grzegorz Ryś. Kolejne spotkanie kapelanów szpitali, domów pomocy społecznej i hospicjów diecezji zaplanowano na 15 września w klasztorze redemptorystów w Gliwicach. Kapelani są też zaproszeni na sesję szkoleniowo-rekolekcyjną na Jasnej Górze, która odbędzie się od 30 września do 2 października. A 18 października, w dzień św. Łukasza, patrona służby zdrowia, podobnie jak w zeszłym roku obchody diecezjalne odbędą się w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach, u redemptorystów.