Do końca kwietnia w Muzeum Górnośląskim można oglądać wielkanocne jajka zdobione różnorodnymi technikami.
Otwarcie wystawy „Górnośląskie kroszonki
W tym roku nadesłano 232 jajka ozdobione różnymi technikami. W konkursie wzięło odział 45 osób, w różnym wieku. Są wśród nich stali uczestnicy, którzy od lat w nim startują, ale pojawiło się również 8 debiutantów.
Na wystawie można podziwiać ozdobne jajka wykonane techniką rytowniczą, ażurowe, malowane woskiem i farbami akrylowymi, wytrawiane kwasem, owinięte rdzeniem sitowia, oklejone kolorowymi nićmi, koralikami, koronką, ziarenkami czy suchymi kwiatkami.
Co roku zwiedzających zachwycają jajka ażurowe. Tym razem ciekawostką są jajka strusie ozdobione motywami zwierząt, a wykonane tradycyjną techniką drapaną
Prace były oceniane w czterech kategoriach. W technice rytowniczej pierwszą nagrodę otrzymały Magdalena Czekała i Klaudia Swoboda, w technice malowania woskiem zwyciężyła Teresa Drapała, w innych technikach tradycyjnych - Joanna Michalik, a w technikach nowatorskich - Joachim Orłowski i Barbara Berdyczko. Nagrodę publiczności otrzymała Ewa Gawenda. Jej prace najbardziej spodobały się w głosowaniu internetowym.
Organizatorzy cieszą się, bo najwięcej kroszonek zostało zgłoszonych w kategorii rytowniczej, czyli w technice klasycznej - tradycyjnej, która wymaga bardzo dużych umiejętności, precyzji i cierpliwości.
Jak podkreśla Anna Grabińska-Szczęśniak, przewodnicząca komisji konkursowej i kuratorka wystawy, a także kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego, poziom prac zgłoszonych w technice rytowniczej - zarówno stałych uczestników, jak i nowych - był w tym roku bardzo wysoki
- Większość kroszonkarzy trzyma się wzorów charakterystycznych dla danej techniki. Jajka drapane zdobione są najczęściej w delikatne motywy roślinne lub solarne. W technice batikowej pojawią się wielokolorowe wzory geometryczne. Z kolei te malowane woskiem, charakteryzują się ornamentem rozetowym składającym się z kropek i przecinków - mówi Anna Grabińska-Szczęśniak.
Od przyszłorocznej edycji organizację konkursu przejmuje „Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie. W związku z tym Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przekazała podczas gali symboliczne złote jajo Paulinie Cius-Górskiej, dyrektor chorzowskiego skansenu.
Ekspozycję „Górnośląskie kroszonki