Prawie 60 uczniów z katechetami stawiło się w Gliwicach, by wziąć udział w finale konkursu dla klas IV-V szkół podstawowych, poświęconego Ewangelii św. Łukasza.
Zadaniem uczestników wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach było wypełnienie w ciągu 45 minut testu z 25 zadaniami, bez możliwości zaglądania do Pisma Świętego.
Pierwsze miejsce z 52 punktami na 54 możliwych zajęła Weronika Mroncz, uczennica SP nr 47 w Bytomiu-Stolarzowicach (katecheta - ks. Joachim Koza), drugie - Piotr Uniowski z SP nr 10 w Gliwicach-Wójtowej Wsi (katecheta - Bartłomiej Jonda), a trzecie - Antonina Kokot z SP nr 45 w Bytomiu-Szombierkach (katecheta - Katarzyna Sebesta). Cała trójka to uczniowie klasy V.
- Lubię czytać i Ewangelię św. Łukasza przeczytałam trzy razy. Pierwsza do konkursu przystąpiła moja siostra, ja byłam już w zeszłym roku i w tym roku chciałam jeszcze raz spróbować - mówi Weronika, której młodszy brat także dostał się do finału.
Konkurs odbył się pod hasłem: "Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je" (Łk 8,21) i wymagał solidnego przygotowania.
- Wydaje mi się, że test był trudny w porównaniu z ubiegłymi latami. W klasie IV uczniowie nie potrafią jeszcze swobodnie pisać, a pytania otwarte tego wymagały. Przy nich uczestnicy zdobywali mniej punktów. Kłopot sprawiały też cytaty i sigla biblijne - ocenia katechetka Monika Wolke, przewodnicząca jury.
Choć zadań było aż 25, pierwszy uczeń skończył test już po kilkunastu minutach i nie trzeba było długo czekać, żeby z auli zaczęli wychodzić kolejni. Całe spotkanie, które odbyło się w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II, prowadził ks. Adam Spałek z sekcji szkolno-katechetycznej kurii diecezjalnej.
- Wiele się zmieniło w przebiegu konkursu. Wcześniej cieszył się on dużą popularnością, brała w nim udział większość szkół diecezji i kilkaset dzieci, a po pandemii liczba uczestników spadła o połowę. Dotyczy to nie tylko tego konkursu dla uczniów klas IV-V, ale także dla uczniów klas VI-VIII - zaznacza. - Zaskakujące jest też to, że uczestnikami są ciągle te same szkoły i ci sami uczniowie. Cieszy natomiast, że osoby, które zawsze zajmowały wysokie miejsca, pozostają w czołówce. Nieraz są to rodzeństwa tych samych rodzin, zaangażowanych w życie Kościoła. Podziwiać należy i chwalić tych, którzy mimo wielu obowiązków szkolnych i zajęć pozalekcyjnych znajdują czas na czytanie Pisma Świętego czy uczestnictwo w kółkach biblijnych - podkreśla ks. Spałek.
W przerwie na sprawdzanie testu dzieci mogły m.in. zobaczyć film o Barabaszu, który same wybrały w głosowaniu z kilku propozycji.
W konkursie imiennie wyróżniona została dziesiątka uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali grę planszową dla całej rodziny "Perły i chwasty" oraz karty podarunkowe MediaMarkt o wartości odpowiednio od 100 do 300 zł. Nagrodą dla pozostałej siódemki był pakiet gier biblijnych. A wszyscy - zarówno uczniowie, jak i katecheci - otrzymali pamiątkowe dyplomy.