Drapane, pisane woskiem, oklejane, nowoczesne...

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza dorosłych mieszkańców województwa do udziału w XXXV Konkursie "Górnośląskie kroszonki".

Zdobienie jajek wielkanocnych wymaga przygotowań, czasu i cierpliwości, więc choć do świąt pozostaje jeszcze ponad miesiąc, na rozpoczęcie prac nie jest zbyt wcześnie. Zwłaszcza, że kroszonki na konkurs trzeba dostarczyć w terminie od 21 do 24 marca. W zeszłym roku zgłoszono 46 zestawów (196 kroszonki) od 41 uczestników i  było aż 11. debiutantów.  To właśnie ilość debiutów na bardzo wysokim poziomie zaskoczyła organizatorów. Prace dwóch osób zajęły pierwsze miejsca. 

„Zwyczaj malowania jaj narodził się na terenie sumeryjskiej Mezopotamii i rozpowszechnił się w starożytności na całym obszarze śródziemnomorskim. Najstarsze pisanki liczą ponad 5000 lat i pochodzą z terenów Mezopotamii, nieco późniejsze zaś z Egiptu, Persji, Rzymu. Od czasu zaadaptowania symboliki jajka przez chrześcijaństwo odgrywa ono ważną rolę jako symbol zmartwychwstania. Kościół dążył początkowo do rozdzielenia tradycji chrześcijańskiej od obrzędowości pogańskiej, zabroniono więc spożywania jajek w okresie Wielkanocy. Zakaz cofnięto dopiero w XII wieku” - piszą organizatorzy w tegorocznym zaproszeniu.

Kroszonka musi być wykonana na naturalnym jajku. Na konkurs należy dostarczyć pięć zdobionych jajek wielkanocnych, natomiast debiutanci przynoszą jedynie po 3 własnoręcznie wykonane kroszonki. Prace oceniane będą w czterech kategoriach według technik wykonania: rytownicza (drapana), batikowa (pisana woskiem), inne tradycyjne techniki (np. oklejana) oraz nowatorskie techniki zdobienia.  

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie muzeum.bytom.pl. Prace należy składać w Muzeum Górnośląskim: Dział Etnografii, pl. Jana III Sobieskiego 2, 41-902 Bytom w dniach od 21 do 24 marca (piątek, poniedziałek: 8.00–18.00, sobota, niedziela: 10.00–14.00). Laureatów poznamy 5 kwietnia o 15.00 podczas uroczystego otwarcia wystawy, którą będzie można oglądać w muzeum do końca miesiąca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..