W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP bp Sławomir Oder pobłogosławił i dokonał "wybudzenia" organów piszczałkowych, które po 50 latach gry w kościele św. Suitberta w Duisburgu-Wanheim otrzymały "drugie życie".
Uroczystość pobłogosławienia organów w parafii Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Tarnowskich Górach-Opatowicach zakończyła ponaddwuletnie prace związane z translokacją oraz adaptacją i montażem instrumentu w tym kościele. Przeprowadził je organmistrz Łukasz Kurpas z Mikołowa. 27-głosowy instrument, podzielony na 2 manuały i pedał, zabrzmiał po raz pierwszy na wezwanie biskupa: „Zbudźcie się organy, instrumencie święty, głoście chwałę Boga, naszego Stworzyciela i naszego Ojca”. Stopniowe wybudzanie zostało uwieńczone wykonaniem aklamacji „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu”, po której biskup gliwicki rozpoczął liturgię nieszporów.
W homilii wskazał, że organy są symbolem harmonii stworzenia ujawniającej się w świecie przyrody, w którym każdy element ma swoje miejsce i rolę. - I w muzyce organowej każdy dźwięk wprowadza w harmonię, a jego brak może skutkować chaosem - zaznaczył.
Podkreślił, że muzyka organowa stanowi w kościołach tło duchowych przeżyć, dlatego „dźwięki organów mogą budzić w ludziach pragnienie powrotu do pierwotnej harmonii z Bogiem, do stanu, w którym wierni żyli w zgodzie z Boskim planem”.
- Organy, wypełniając kościół swoimi dźwiękami, stanowią most pomiędzy człowiekiem a Bogiem, między naturą a duchowością. W czasach, w których wiele wartości ulega erozji, powrót do tej pierwotnej harmonii staje się nie tylko potrzebą, ale i obowiązkiem. Muzyka organowa wzywa nas do refleksji nad naszym miejscem w świecie, do poszukiwania równowagi wewnętrznej oraz do zrozumienia, że harmonia stworzenia jest nie tylko możliwa, ale i konieczna w dążeniu ku pełni życia - powiedział bp Oder.
W kontekście przeżywanej uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP biskup stwierdził, że Maryja staje się symbolem przywróconej harmonii stworzenia, którą Bóg pragnie ofiarować całej ludzkości. - W Niej widzimy, jak można żyć w pełnej zgodzie z wolą Boga, a tym samym w harmonijnym porządku między ludźmi i tym, co stworzone” - podkreślił.
Pasterz Kościoła gliwickiego wezwał wiernych, by dzięki organom odkrywali na nowo duchowość oraz swoją rolę do odegrania w symfonii stworzenia. - Niech każda nuta płynąca z organów będzie modlitwą, która łączy nas z Bogiem i z sobą nawzajem, niech będzie znakiem naszej nadziei i miłości, niech będzie wyrazem tęsknoty za świętością i za pełnym zjednoczeniem z Bogiem - zakończył bp Oder.
"Zdrowaś bądź Maryja" (opr. prof. J Gembalski) w wykonaniu Patryka Pfeifera:
Improwizacja na temat pieśni "Matko Piekarska" w wykonaniu Patryka Pfeifera:
Po nieszporach odbył się koncert inauguracyjny w wykonaniu Patryka Pfeifera, organisty kościoła Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach oraz wykładowcy Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach i członka Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej. Zróżnicowany repertuar ukazał szlachetne i bogate możliwości brzmieniowe całego instrumentu oraz poszczególnych głosów, zaprezentowanych także oddzielnie. Na koniec organista wykonał porywającą improwizację na temat pieśni „Matko Piekarska”, którą gromko odśpiewali licznie zgromadzeni w kościele wierni. Prowadzący koncert ks. Adam Kozak, moderator sekcji muzyki kościelnej Kurii Diecezjalnej, podziękował ks. proboszczowi Sławomirowi Madajewskiemu za wyposażenie kościoła w organy piszczałkowe oraz całej wspólnocie parafialnej za sfinansowanie tego dzieła. Niech służy chwale Bożej, ale też niech przyczynia się do krzewienia piękna muzyki organowej na ziemi tarnogórskiej.