- Bądźcie czujni! Nie dawajcie przyzwolenia na pozbawianie waszych młodych ludzi ich chrześcijańskiej tożsamości. Nie pozwalajcie ograbić waszych dzieci z nadziei! - mówił bp Sławomir Oder do górników.
Jest już tradycją, że w barbórkę Msza św. odbywa się naprzemiennie w jednym z sośnickich kościołów. W tym roku gospodarzem była starsza parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. To wielkie wydarzenie dla całej dzielnicy, gdzie górnictwo przez wiele lat było podstawą bytu tutejszych rodzin. Mimo wygaszania kopalń społeczność kopalni Sośnica trzyma się mocno razem, czemu daje wyraz zwłaszcza 4 grudnia, gdy górnicy i ich bliscy tłumnie zbierają się na Mszy św. Dopisali także w tym roku, a kościół wypełniony mężczyznami po raz kolejny zrobił wrażenie na obecnych. Jak zwykle, stawiły się liczne poczty sztandarowe, orkiestra górnicza, a w pierwszych ławkach zasiadły dziewczęta w tradycyjnych śląskich strojach. Mszę św. koncelebrowali księża z Sośnicy oraz proboszczowie z innych miejsc Gliwic - Ligoty Zabrskiej, Bojkowa i parafii franciszkańskiej.
- To druga Barbórka, którą mogę przeżywać z wami jako wasz biskup. To dla mnie ogromna radość i wielki zaszczyt. Jest ona dla mnie okazją, aby składając Bogu na ołtarzu ofiarę Jezusa Chrystusa, modlić się za każdego z was, dziękować wam za waszą pracę i trud oraz polecać Bogu was i waszych bliskich - powiedział we wstępie do kazania bp Oder.
Przypominając życiorys św. Barbary, podkreślił, że zawierzyła swoje życie Chrystusowi, którego umiłowała. To było jej siłą w męczeństwie. Podobnie siłą każdego chrześcijanina jest zjednoczenie z Chrystusem. - Wyzwolenie św. Barbary z lęku śmierci dokonało się właśnie przez tę komunię z Chrystusem. Jest miłowana i czczona, zarówno przez chrześcijan na Zachodzie, jak i Wschodzie. Drodzy bracia górnicy, wierni czciciele św. Barbary, ona jest wam tak bardzo bliska, bo i wasze życie jest nieustannym ocieraniem się o niebezpieczeństwo śmierci lub groźbę kalectwa. Czcicie ją, bo taka jest wasza wiara, bo jest ona dla was drogowskazem i mocą, waszą wspomożycielką, opiekunką, waszą patronką - mówił.
Biskup Oder zwrócił też uwagę na różne wymiary pracy, przeżywanej po chrześcijańsku - udziału w Bożym dziele zbawienia, budowania prawdziwej wspólnoty ludzkiej opartej na godności wszystkich, troski ojca rodziny wobec najbliższych. - Pragnę dzisiaj, zatrzymując się z szacunkiem wobec trudu pracy każdego z was, właśnie o obowiązku dbałości o młode pokolenie, o wasze dzieci i wnuki przypomnieć wam. Żyjemy w czasach, w których na naszych oczach dokonuje się gwałt na ich wychowaniu, pozbawia się wartości, odziera się z wiedzy o przeszłości, o pięknie literatury rodzimej, o korzeniach chrześcijańskich. Próbuje się lansować model człowieczeństwa zafałszowany i ideologicznie obcy i niebezpieczny - opisywał. - Bądźcie czujni! Nie dawajcie przyzwolenia na pozbawianie waszych młodych ludzi ich chrześcijańskiej tożsamości. Nie pozwalajcie ograbić waszych dzieci z nadziei! To wasza, rodziców, dziadków i opiekunów, rola, aby domagać się wychowania przyszłych pokoleń Polaków w duchu tradycji i wierności ideałom, które od wieków tworzą tożsamość i etos naszego narodu - podkreślił.
Zaznaczył też, że próby pozbawiania dzieci i młodzieży odniesień do chrześcijaństwa są drogą do duchowego zubożenia, a nawet kulturowego barbarzyństwa. - Nie wolno na to pozwolić! Bądźcie czujni, rozważni i wierni Bogu, na zawsze, braci górnicza! - apelował.
Na zakończenie bp Oder życzył, by patronka św. Barbara wspierała górników i pomagała im trwać przy Bogu. - Niechaj wasza ciężka praca przyczynia się zarówno do zapewnienia obfitości chleba codziennego, jak i chleba na życie wieczne. Przykładem waszego życia, pełnego uczciwości, pracowitości i wierności wartościom Ewangelii bądźcie wychowawcami i przewodnikami młodych pokoleń na drodze budowania ich wierności Bogu i naszej ziemskiej ojczyźnie. W tej drodze niech wam Bóg błogosławi - szczęść wam, Boże! – powiedział.
Kazanie bp. Sławomira Odera:
W zeszłym roku biskup gliwicki przewodniczył Mszy barbórkowej w kościele św. Jacka i wprowadził, praktykowany także przez niego w innych miejscach, zwyczaj żegnania się przed drzwiami z każdym obecnym na liturgii. Tak samo było tym razem. Uścisk dłoni przy akompaniamencie niezawodnej Orkiestry Dętej KWK "Sośnica" poprzedził pamiątkowe zdjęcie, o które ubiegało się wielu fotografów.
Msza św. w Sośnicy była dziś drugim uroczystym spotkaniem bp. Odera z górnikami. Rano orkiestra kopalni Sośnica gościła w Kurii Diecezjalnej, by zagrać górniczą pobudkę, która wpisana jest w obchody barbórki i przekazywana jako śląska tradycja z pokolenia na pokolenie.
Orkiestra KWK "Sośnica" z wizytą u bp. Sławomira Odera. Diecezja Gliwicka