Diecezjalna Szkoła Muzyczna II stopnia i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach obchodzą uroczystość św. Cecylii. Gościem specjalnym jest dr hab. Hanna Dys z AM w Gdańsku.
Obchody liturgicznego wspomnienia patronki muzyki kościelnej rozpoczęły się Nieszporami w kościele św. Alberta Wielkiego, którym przewodniczył ks. Adam Fabiańczyk, ekonom diecezji gliwickiej, która jest organem założycielskim szkół. Druga część spotkania odbyła się w gmachu DSM II stopnia i SMK.
- Od początku istnienia naszej placówki, czyli od 1996 roku, kiedy powołane zostało Studium Muzyki Kościelnej, wykształciliśmy 128 absolwentów, zaś w ramach szkoły muzycznej II stopnia, która działa od 2002 roku - 64 muzyków kościelnych. Pomału zbliżamy się do dwustu, ale jakby zliczyć, ile osób przewinęło przez tę placówkę, to było by kilkaset - mówiła dr Mariola Brzoska, dyrektor szkół. Podkreśliła przy tym, że organiści wciąż są poszukiwani.
Podczas uroczystości dyplomy z rąk ks. Adama Fabiańczyka odebrało trzech absolwentów Studium Muzyki Kościelnej, tak się złożyło, że wszyscy są z ościennych diecezji. Paweł Dumański z parafii św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu (dyplom z wyróżnieniem), Daniela Maleika z parafii św. Jerzego w Sławikowie i Bożena Matusik z parafii św. Jana Kantego w Jaworznie. Nagrody finansowe dyrektora w uznaniu za pracę i zaangażowanie otrzymało pięciu nauczycieli. W czerwcu dyplomy odebrało czterech absolwentów DSM II st. Tak więc w sumie w tym roku mury szkoły opuściło siedmiu wykwalifikowanych muzyków kościelnych.
Gościem specjalnym spotkania była dr hab. Hanna Dys, prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku, która wygłosiła wykład pt. „Polska pieśń kościelna w twórczości Mieczysława Surzyńskiego”. Temat został wybrany z okazji 100. rocznicy śmierci wybitnego polskiego kompozytora, organisty, dyrygenta i pedagoga, który zmarł 11 września 1924 roku w Warszawie. Wśród jego najpopularniejszych dzieł znajduje się Improwizacja nt. „Święty Boże” op. 38.
Hanna Dys w środowisku polskich organistów uchodzi za znawczynię twórczości tego kompozytora, w swoim dorobku posiada płytę monograficzną z jego dziełami organowymi. Niektórzy uczniowie mieli już okazją poznać profesor podczas wycieczki organoznawczej do Gdańska. H. Dys jest cenioną pedagog, prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako solistka, jak i kameralistka, jest jurorką konkursów organowych. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. w takich krajach, jak: Włochy, Finlandia, Rosja, Niemcy, Francja, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej bardzo często propaguje polską muzykę organową, prezentuje też słynne organy katedry oliwskiej.
21 listopada H. Dys poprowadzi warsztaty z interpretacji muzyki organowej, a 23 listopada o 19.00 będzie miała recital w kościele Chrystusa Króla w Gliwicach.