Liturgia ziemska daje nam przedsmak liturgii niebieskiej

List biskupa gliwickiego na niedzielę 17 listopada, poświęcony roli muzyki kościelnej.

Przed wspomnieniem św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, bp Sławomir Oder skierował list do diecezjan, w którym podkreśla, jak ważna jest dbałość o kształt liturgii, w tym również muzyki.

„Muzyka kościelna powinna w najwyższym stopniu posiadać cechy właściwe liturgii, a mianowicie: świętość i piękność formy, z których wynika koniecznie inna jej cecha, czyli powszechność” - tak napominał święty papież Pius X w 1903 roku. Nic nie zmieniło się od tego czasu w pojmowaniu rzeczywistości muzyki w liturgii, a nawet jeszcze głośniej niż przed wiekiem wybrzmiewa postulat, aby muzyka w liturgii była święta, czyli wykluczała wszelką świeckość. Nierzadko bowiem słyszy się w kościołach świecki repertuar z gatunku muzyki rozrywkowej, filmowej czy operowej. Żadna muzyka powstała do celów świeckich, nawet opatrzona biblijnym lub innym pobożnym tekstem, nie może być wykonywana w przestrzeni sakralnej, tym bardziej podczas liturgii” - pisze biskup gliwicki

Zachęca diecezjan do udziału w liturgii i wspólnym śpiewie, ale także do włączania się w działalność zespołów, chórów i scholi. A wszystkich muzyków kościelnych do dbałości o wykształcenie muzyczne i stałą formację duchową.

Przypomina również, że w diecezji gliwickiej od 28 lat działa Studium Muzyki Kościelnej, a od 23 lat Diecezjalna Szkoła Muzyczna II stopnia, które przez ten czas wykształciły sporą grupę absolwentów.

Pełna treść listu na następnej stronie:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..