Diecezja w świetle witraży

Historycy sztuki odwiedzili blisko 90 miejsc - kościołów i kaplic w diecezji gliwickiej, gromadząc materiały do publikacji. Właśnie wydany został bogato ilustrowany album, którego promocja obyła się w Gliwicach.

Można ich było spotkać od końca 2018 roku w wielu parafiach diecezji. Zespół naukowo-badawczy: dr Tomasz Szybisty i dr Joanna Utzig oraz Grzegorz Eliasiewicz, Krzysztof Trąba, Konrad Waniewski i Bartłomiej Makowiecki odwiedzili 88 kościołów lub kaplic.

Wykonywali pomiary, rysunki, fotografie z użyciem specjalistycznego sprzętu (np. 7-metrowego statywu), przeszukiwali parafialne i państwowe archiwa – a wszystko to w jednym celu – żeby jak najlepiej udokumentować witraże z lat 1800-1945, zachowane w świątyniach na terenie diecezji gliwickiej.

Diecezja w świetle witraży   Wyniki badań są prezentowane w formie bogato ilustrowanych tomów monumentalnej serii wydawniczej. Anna Szadkowska

Zadanie to było częścią programu naukowo-badawczego, który jest realizowany od 2012 roku pod kierownictwem prof. dr. hab. Wojciech Bałusa w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, pod auspicjami Corpus Vitrearum, światowej organizacji zajmującej się malarstwem witrażowym.

Wyniki badań są sukcesywnie prezentowane w formie bogato ilustrowanych tomów monumentalnej serii wydawniczej: „Corpus Vitrearum Polska. Korpus witraży z lat 1800–1945 w kościołach rzymskokatolickich” oraz w internetowej bazie danych. Dotychczas ukazały się tomy o witrażach świątyń metropolii krakowskiej (archidiecezja krakowska, diecezja bielsko-żywiecka, kielecka, tarnowska) i przemyskiej (archidiecezja przemyska, diecezja rzeszowska, zamojsko-lubaczowska).

Diecezja w świetle witraży   Autorzy publikacji (od lewej): Konrad Waniewski, Tomasz Szybisty i Joanna Utzig oraz Anna Szadkowska, diecezjalna konserwator zabytków. Ks. Grzegorz Grąbczewski

Album poświęcony diecezji gliwickiej stanowi VII tom serii. Wczoraj w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II w Gliwicach odbyła się jego promocja z udziałem autorów. Dzięki ich ogromnej pasji i benedyktyńskiej cierpliwości, zwłaszcza przy kwerendach archiwalnych, powstało znaczące dla diecezji dzieło, z którego będą korzystać pokolenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..