- Myślę, że ten dzień św. Łukasza przyjmie się jako diecezjalny dzień modlitwy w intencji służby zdrowia - mówił bp Jan Kopiec w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach.
W święto św. Łukasza Ewangelisty 18 października zostały tam zorganizowane diecezjalne obchody patrona służby zdrowia. Mszy przewodniczył bp Kopiec, a koncelebrowali redemptoryści, gospodarze miejsca, i księża pełniący posługę kapelanów szpitalnych. Spotkanie zainicjował o. Bogdan Nieć CSsR, kapelan dwóch gliwickich szpitali i diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.
- Kościół święty od wielu, wielu wieków uroczystość św. Łukasza Ewangelisty, osoby głębokiej wiary, wiąże zawsze z pomocą człowiekowi. Zarówno z tradycji, jak i ze źródeł kościelnych wynika, że sam był lekarzem czy był związany z pomagającymi w leczeniu ludzi chorych, potrzebujących wsparcia. Zawsze widzimy go jako człowieka współczującego, ale także działającego na rzecz powrotu chorych do zdrowia. Piękne powołanie, którego nie ukrywał, a głoszenie Ewangelii połączył z taką właśnie misją, którą miał spełnić - mówił we wstępie do Eucharystii bp Kopiec.
Kazanie poświęcił postaci św. Łukasza, autora Ewangelii i Dziejów Apostolskich, patrona służby zdrowia, opieki nad chorymi i ubogimi, ale i szerzej - patrona "głębokiego rozumienia swojego miejsca w świecie".
Kazanie bp. Kopca:
- Eucharystia to dziękczynienie, więc chcę podziękować Panu Bogu w imieniu nas wszystkich, że dał nam ten dzień, siły i zdrowie, że możemy być na Eucharystii w kościele, bo wiele jest takich ludzi, którzy chcieliby, ale stan zdrowia i siły już na to nie pozwalają - mówił na zakończenie liturgii o. Nieć. Biskupa Kopca nazwał przyjacielem redemptorystów, pacjentów i pracowników Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, a uczestników Mszy zaprosił na wspólne spotkanie przy stole.
- Myślę, że ten dzień św. Łukasza przyjmie się jako diecezjalny dzień modlitwy w intencji służby zdrowia. Niech dobry Pan będzie z wami, niech wam daje dużo siły, ale też gorąco prosimy - niech wam daje wiele zrozumienia dla człowieka chorego, dla człowieka biednego, dotkniętego słabością, niepotrafiącego sobie samemu pomóc - życzył bp Kopiec na zakończenie.
Msza w dzień św. Łukasza reaktywowała spotkania duszpasterstwa służby zdrowia u redemptorystów, przez wiele lat prowadzone przez o. Jana Nogę CSsR, który zmarł, zarażony koronawirusem w czasie pandemii. Kolejne spotkanie opłatkowe dla szerokiego grona odbędzie się w grudniu, termin zostanie podany później. Jak podkreślano, służba zdrowia to nie tylko lekarze czy pielęgniarki, ale także np. informatycy, którzy pracują w tym obszarze pomocy człowiekowi.