W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego u kapucynów w Bytomiu trwają obchody upamiętniające wizytę ks. Popiełuszki 8 października 1984 roku na krótko przed męczeńską śmiercią.
Msza św., którą ks. Popiełuszko, kapelan Solidarności i duszpasterz ludzi pracy odprawił w Bytomiu była ostatnią jego Mszą za Ojczyznę przed porwaniem i męczeńską śmiercią. 19 października był w kościele świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Wracając w nocy do Warszawy w okolicach Torunia został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i brutalnie zamordowany. 30 października jego zmasakrowane ciało odnaleziono w Zalewie Wiślanym.
W kazaniu w Bytomiu ks. Popiełuszko mówił min.: „Ideologie, które kierują się kłamstwem i przemocą, upadają, przynoszą złe owoce i spustoszenie moralne choćby nie wiadomo jak szczytne i wzniosłe hasła głosiły. Zbyt wiele tego przykładów mamy w historii Europy i świata. Podstawowym warunkiem wyzwolenia człowieka ku zdobywaniu prawdy, a tym samym ku likwidowaniu zła, którym jest kłamstwo, będzie zdobycie cnoty męstwa. Cnota męstwa jest przezwyciężeniem ludzkiej słabości, zwłaszcza lęku i strachu. Chrześcijanin musi pamiętać, że bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa za parę srebrników jałowego spokoju. Warto to zdanie zapamiętać: bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa za parę srebrników jałowego spokoju. Ale chrześcijaninowi nie może wystarczyć tylko samo potępienie zła, kłamstwa, tchórzostwa, zniewalania, nienawiści przemocy. Chrześcijanin sam musi być prawdziwym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. O te wartości musi odważnie upominać się dla siebie i dla innych”.
Obchody 40. rocznicy pobytu ks. Popiełuszki w Bytomiu rozpoczęły się w niedzielę 6 października od otwarcia wystawy „Dekalog ks. Jerzego” z wprowadzeniem Pawła Kęski, jednego z jej autorów, dziennikarza, historyka sztuki i przewodniczącego Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wieczornej Eucharystii przewodniczył o. Jerzy Pająk, kapucyn, kustosz pamięci narodowej.
Paweł Kęska, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Kapucyni BytomW poniedziałek 7 października o 17.30 wykład pt. „Było w nim coś świetlistego – ks. Jerzy Popiełuszko w Bytomiu 8 października 1984 roku” wygłosi dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach. Mszy św. o 18.30 przewodniczyć będzie o. Henryk Masny, proboszcz bytomskiej parafii kapucynów w czasie wizyty ks. Jerzego. Po Eucharystii zaplanowano wspomnienia świadków pobytu ks. Popiełuszki.
We wtorek 8 października spotkanie rozpocznie się o 17.45 Różańcem w intencji ojczyzny i kanonizacji ks. Jerzego z jego rozważaniami z Bydgoszczy (z powodu choroby nie odbędzie się planowane spotkanie z s. Krystyną Włodarską, służebniczką NMP, świadkiem ostatnich lat życia ks. Popiełuszki). Mszy św. o 18.30 przewodniczyć będzie bp Andrzej Iwanecki, kazanie wygłosi ks. prałat Stanisław Puchała, kapelan śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Po niej nastąpi przejście pod pomnik ks. Popiełuszki, składanie kwiatów i posadzenie dębu „Jerzy”.
Obchodom towarzyszy cytat z Listu do Rzymian nieodłącznie związany z ks. Popiełuszką: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.