Eucharystia w katedrze gliwickiej zwieńczyła uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego Politechniki Śląskiej.
Inauguracja uczelniana odbyła się 2 października w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. Wieczornej Mszy św. z udziałem przedstawicieli władz uczelnianych przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. Koncelebrowali duszpasterze akademiccy, młodzieży i Klubu Inteligencji Katolickiej. Obecny był poczet sztandarowy Politechniki Śląskiej, siostry zakonne, zaangażowane w duszpasterstwo akademickie, ale studentów było niewielu.
W kazaniu biskup przytoczył m.in. słowa z Księgi Mądrości: „Bo z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę”.
- Poznając świat, poznajemy Pana Boga. Różne ścieżki, różne dziedziny nauki za pomocą sobie właściwych instrumentów odkrywają zasady i prawa, którymi rządzi się świat, którym i my podlegamy. Ludwik Pasteur francuski chemik, prekursor mikrobiologii twierdził, że czym więcej się uczymy, tym bardziej przybliżamy się do tej mądrości, jaką jest Bóg – mówił biskup, cytując naukowca: „Mało wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem”.
- Nauki nie można oderwać od człowieka. To człowiek, posługując się rozumem, odkrywa prawdę o sobie i o świecie, w którym żyje. Święty Jan Paweł II w swojej encyklice Fides et ratio napisał zaraz w pierwszym zdaniu: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek - poznając Go i miłując - mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie”.
Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:
Biskup przywołał także inny cytat Jana Pawła II z jego spotkania z wiernymi na katowickim Muchowcu w 1983 roku: „Praca posiada swoją zasadniczą wartość dlatego, że jest spełniana przez człowieka. Na tym opiera się też godność pracy, która winna być uszanowana bez względu na to, jaką pracę człowiek wykonuje. Ważne jest to, że wykonuje ją człowiek”.
Odnosząc się natomiast do czytań mszalnych przeznaczonych na 2 października, wspomnienie świętych Aniołów Stróżów, zachęcił do mądrego korzystania z ich opieki. A także do ewangelicznej postawy dziecka, które chłonie otaczającą go rzeczywistość, wiedząc jednocześnie, że w swoim życiu zależy od innych.
- Ciesząc się opieką Pana Boga, wyrażoną w obecności naszych Aniołów Stróżów, z pokorą rozwijajmy się intelektualnie i zdobywajmy wiedzę, poznając prawdę o świecie i o sobie, co może nas, niech tak będzie, przybliżyć do naszego Stwórcy – życzył biskup.
Oprawę muzyczną liturgii przygotował Akademicki Zespół Muzyczny pod kierunkiem Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, chór i kwartet oraz organista.
Ks. Robert Chudoba w słowie podziękowania zaprosił także do udziału w duszpasterstwie akademickim, Klubie Inteligencji Katolickiej (parafia Wszystkich Świętych) i konferencji „Święci Eucharystią” 19 października w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II, obok katedry. Tradycyjne rekolekcje „Na dobry początek” odbędą się od 21 do 23 października w kościele św. Alberta Wielkiego na miasteczku akademickim. Informacje o działalności duszpasterstwa akademickiego dostępne są na FB Duszpasterstwo Albertinum.
Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 na Politechnice Śląskiej