Spotkaniem przy grobach westerplatczyków rozpocznie się cykl wydarzeń historyczno-kulturalnych pod nazwą Bojkowski Wrzesień.
Jak co roku, 1 września o 4.45, w mroku rozpoczynającego się dnia, odbywa się na cmentarzu w Gliwicach-Bojkowie alert przy mogiłach chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka. Pierwszy należał do najstarszych obrońców Westerplatte, drugi - do najmłodszych. Obaj pochodzili z Podhorców na Kresach. Byli spokrewnieni - kpr. Plewak ożenił się z siostrą chor. Szewczuka. Życiowe losy związały ich też z Bojkowem. Tutaj zostali pochowani na cmentarzu parafialnym.
We wrześniu 2014 r. na ich grobach zostały odsłonięte Znaki Pamięci, na wzór krzyży z cmentarza na Westerplatte. Podczas tegorocznych obchodów 1 września z inicjatywy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach Instytutu Pamięci Narodowej ich mogiły zostaną oznaczone tabliczką z napisem: "Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski" i tym samym wpisane w ogólnopolską ewidencję grobów weteranów.
Alert przy grobach westerplatczyków jest oddaniem hołdu wszystkim obrońcom z 1939 r., wszystkim walczącym o wolność Polski w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz ofiarom II wojny światowej.
Po uroczystości na cmentarzu uczestnicy zostaną zaproszeni na poczęstunek z ciepłymi napojami w sali gimnastycznej (ul. Plonowa 10). A o 8.30 w kościele Narodzenia NMP w Bojkowie odbędzie się Msza św. w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej w intencji pokoju na świecie i za życie wieczne chor. Szewczuka i kpr. Plewaka oraz wszystkich obrońców ojczyzny.
W sobotę 7 września o 14.00 w Centrum Kultury "Victoria", Scena Bojków (ul. Parkowa 5) odbędzie się historyczny spacer po Bojkowie pn. "Korzenie dzielnicy - przeszłość w teraźniejszości". O związanych z nią ciekawych miejscach, osobach i zdarzeniach opowie podczas 3-godzinnego spotkania bojkowianin Krzysztof Kruszyński.
Natomiast 17 września o 17.30 w kościele zostanie odprawiona Msza św. w intencji żyjących i zmarłych Kresowian oraz ich potomków w 85. rocznicę Golgoty Wschodu.
Ważnym elementem obchodów będzie też pokaz niepublikowanych wcześniej zdjęć z wystawy "Westerplatte - okruchy pamięci", zaprezentowanej we wrześniu 2014 r. w budynku obecnego Centrum Kultury "Victoria", Scena Bojków. Wśród wielu eksponatów na wystawie pokazano m.in. łuskę z pocisku wystrzelonego z pancernika "Schleswig-Holstein" i porcelanę z kasyna oficerskiego z Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte w Gdańsku.