Biskup opolski Andrzej Czaja był gościem epilogu Kongresu Eucharystycznego w diecezji gliwickiej. W Kokotku spotkał się z młodzieżą na Festiwalu Życia, a następnego dnia z wiernymi w parafii w Olszynie w dekanacie Sadów.
Spotkanie w kościele Wniebowzięcia NMP w Olszynie 12 lipca rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu.
Biskup Czaja wygłosił konferencję pt. Eucharystia a odnowa Kościoła.
- Jest rzeczą dość oczywistą, że Kościół nasz, Chrystusowy, którego jesteśmy członkami potrzebuje dziś odnowy - mówił. Zaznaczył, że przejawów kryzysu jest wiele, a najważniejszym jego źródłem jest brak wiary, który wyraża się między innymi w tym, że pustoszeją kościoły, że Eucharystia, Najświętszy Sakrament jest tak lekceważony. Wiele uwagi poświęcił ogłoszonemu przez papieża Franciszka synodowi i tłumaczył, na czym synodalność Kościoła polega, że jest to bardzo specyficzny dla chrześcijan sposób życia i funkcjonowania, którego istota opisana jest w drugim rozdziale Dziejów Apostolskich.
- Kościół stanie się w świecie znów bardziej wiarygodny, im bardziej będzie tak żył jak pierwsi chrześcijanie. Nie ma odnowy Kościoła bez Eucharystii - to kluczowe myśli konferencji. Była ona także przypomnieniem, czym jest Eucharystia, Najświętszy Sakrament, a także jedność z biskupem i Kościołem.
Konferencja bp. Andrzeja Czai:
W ramach pytań biskup został poproszony o podzielenie się doświadczeniem choroby, jak czas cierpienia przybliżył go do Eucharystii (biskup przeszedł przeszczep wątroby i jego stan był bardzo ciężki - red.). W odpowiedzi bp Czaja opowiedział, jak przeżywał ten czas kryzysu, mówił o swoim głodzie Eucharystii, gdy nie mógł jej sprawować, o tym, że doświadczył, jak wielki to jest skarb i że dzięki temu, że Pan Jezus przychodził do niego w Komunii św., nie czuł się osamotniony.
Na liturgię wybrano formularz z Wielkiego Czwartku z Mszy Wieczerzy Pańskiej, która najmocniej wyraża tajemnicę Eucharystii. W kazaniu, które było refleksją nad jej istotą i tajemnicą, bp Czaja podkreślił, że w kształtowaniu Kościoła - wspólnoty braterskiej i służebnej, jako najważniejsze Pan Jezus daje nam przykazanie nowe, abyśmy się wzajemnie miłowali tak jak On nas umiłował. „Jeżeli Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi” - zacytował.
- Pytanie, dlaczego tak się dzieje, że my dziś obojętniejemy na ten największy Boży dar - zachęcał do refleksji. - Trwajmy w tej miłości Jezusowej, a wszystko będzie inne. W tobie, a i wokół zacznie się zmieniać - zachęcał. - Przychodźmy do świątyni Pana z wiarą, przyjmujmy Jezusa rozradowani, a będziemy pełni pokoju, radości i zdolni do życia według Ewangelii, a z dnia na dzień będziemy coraz bardziej święci.
Homilia bp. Andrzeja Czai:
Podczas liturgii ponownie został wykonany specjalnie skomponowany hymn Kongresu Eucharystycznego „Ja jestem z wami”.
Na spotkanie pokongresowe przyjechali także biskupi Sławomir Oder i Andrzej Iwanecki. Obecni uczestnicy wyrazili wdzięczność, że zostało ono zorganizowane w niewielkiej miejscowości. Kameralny klimat ułatwił poczucie wspólnoty i braterstwa, o których była mowa w konferencji.
Kolejnym epilogiem zakończonego w uroczystość Bożego Ciała Kongresu Eucharystycznego będzie Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. A w październiku gośćmi będą Enrico Petrillo, mąż służebnicy Bożej Chiary Corelli-Petrillo i Angelo Carfi (lekarz Chiary). Planowana jest też konferencja naukowa „Święci Eucharystią”.