Rozważania podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i liturgię Mszy św. przygotował zespół Obdarowani z diecezji gliwickiej.
Przez dwa dni - 1 i 2 lipca - na Jasną Górę pielgrzymowali nauczyciele, katecheci i wychowawcy. W tym roku ich spotkanie u Matki Bożej Częstochowskiej odbywało się pod hasłem: "Nauczycielu, co mam czynić?".
W programie były m.in. sympozjum, koncert i projekcja filmu "Błogosławiona", poświęconego bł. Natalii Tułasiewicz, która znalazła się w grupie 108 polskich męczenników II wojny światowej beatyfikowanych przez Jana Pawła II.
W przygotowanie niektórych punktów pielgrzymki zaangażowana była diecezja gliwicka, odpowiedzialna za adorację i liturgię. Sekcja Szkolno-Katechetyczna gliwickiej kurii powierzyła ich przygotowanie zespołowi Obdarowani, który tworzą osoby z parafii św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach i parafii św. Jadwigi w Ziemięcicach. Poprowadzili oni adorację Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem i zajęli się przygotowaniem liturgii. - To wydarzenie było dla nas wyjątkowe, to dla nas bardzo duże wyróżnienie i docenienie - mówi Katarzyna Krajcer, która prowadzi zespół i przygotowała rozważania na adorację.
Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Archiwum prywatneZespół powstał 11 lat temu w parafii w Łabędach z inicjatywy ks. Mirosława Potockiego, gdzie na początku przygotowywał comiesięczne Wieczory Uwielbienia. Kiedy ksiądz zmienił parafię, do zespołu dołączyło kilka osób z jego kolejnego miejsca pracy, czyli z Ziemięcic. Obecnie występują w 13-osobowym składzie wokalistów i instrumentalistów.
Katarzyna Krajcer ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach. W zespole jest też pianista i aranżer Marcin Dzwonowski, związany z gliwickim Teatrem A. - Tylko my z Marcinem mamy wykształcenie muzyczne. A reszta ma bardzo dużo pasji do muzyki i chęci uwielbiania Pana Boga. Ale też bardzo chętnie się uczą. Zawsze zależało mi na tym, żeby zespoły śpiewające w kościele były na wysokim poziomie. Żeby to było dobrej jakości, a nawet lepsze, bo śpiewamy dla samego Boga. Dlatego na próbach nie odpuszczam. I mogę powiedzieć, że mamy dobry poziom. To jest też łaska Pana Boga, że brzmimy jak jeden głos - opowiada Katarzyna. Prowadzi też scholę w parafii w Rachowicach, uczy muzyki i jest katechetką w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gliwicach. Na Jasnej Górze wielu z zainteresowaniem pytało o płyty zespołu czy ich nagrania, które można znaleźć na YouTubie.
Zespół był odpowiedzialny za adorację i liturgię na pielgrzymce. Archiwum prywatneNazwę zespołu wybrali dopiero przed rokiem. Kiedy w grupie zastanawiali się nad nią, wiele osób podkreślało to, jak bardzo Pan Bóg ich obdarowuje. Więc zostało: Obdarowani. - Dzisiaj jesteśmy też paczką przyjaciół, co nawet zauważył bp Piotr Turzyński na Jasnej Górze. My rzeczywiście, oprócz tego, że razem gramy, tworzymy wspólnotę, w której się przyjaźnimy - podkreśla K. Krajcer.
Pierwszego dnia Mszy św. w ramach pielgrzymki w kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył bp Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa nauczycieli. Następnego dnia Eucharystię na szczycie odprawił bp Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej. Spotkanie zakończyła Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach. Była to 87. ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę.