Rok Jubileuszowy bł. Józefa Cebuli OMI. Centralne uroczystości odbyły się w Lublińcu.
Obchody roku jubileuszowego związane z 25. rocznicą beatyfikacji bł. o. Józefa Cebuli OMI rozpoczęły się 8 grudnia ubiegłego roku, a ich hasłem były słowa „Być świętym to najpierw być człowiekiem”, które nawiązywały do ludzkiego wymiaru świętości, tak charakterystycznego dla bł. ojca Cebuli.
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się koncertem kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze, którzy przedstawili postać błogosławionego oblata poprzez występ zespołu Gitary Niepokalanej.
Koncert kleryków zespołu Gitary Niepokalanej z Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. Jan ManiuraMszy św. w kościele św. Stanisława Kostki przewodniczył o. Diego Saez OMI, postulator generalny, a wśród koncelebrujących byli m. in. o. Luis Alonso OMI, przełożony generalny misjonarzy oblatów, a także o. Alberto Gnemmi OMI, radny generalny na Europę. Na uroczystość do Lublińca przyjechało wielu gości oraz oblatów z Polski i zagranicy.
W kazaniu o. Luis Alonso dziękował za beatyfikację o. Józefa oraz pytał zebranych o to, w jaki sposób przyjęli ten Boży dar. – Kontemplując życie i śmierć bł. o. Józefa, odkrywamy człowieka głęboko zakorzenionego w miłości Chrystusa. Był człowiekiem modlitwy, który wbrew zakazom dbał o udzielanie sakramentów i sam do nich przystępował – powiedział przełożony oblatów.
Wezwał wszystkich, aby jako stróże jego pamięci żyli tą samą miłością Chrystusa co o. Cebula. – My dzisiaj nie cierpimy z powodu represji, jakich doświadczał błogosławiony, ale często przestajemy modlić się we wspólnocie czy w rodzinie albo przestajemy przystępować do sakramentów z powodu presji społecznej. Prośmy o. Józefa, aby uczył nas modlić się i żyć sakramentami w taki sposób, żeby to było widoczne w naszym codziennym życiu chrześcijańskim – zachęcał.
Podczas Mszy św. poświęcono nowo zamontowane witraże w prezbiterium, przedstawiające bł. o Cebulę oraz św. Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein. Witraże te umieszczono w oknach, które niedawno zostały odsłonięte, ponieważ wcześniej były zamurowane. Na zakończenie superior generalny oblatów udzielił wszystkim błogosławieństwa krzyżem, który na co dzień nosił o. Cebula.
Przedstawiciele misjonarzy oblatów wraz z rodziną bł. o. Józefa i zaproszonymi gośćmi. Jan ManiuraJózef Cebula urodził się 23 marca 1902 roku w Malni na Opolszczyźnie. Był cenionym zakonnikiem i wychowawcą, pełniąc funkcję przełożonego Niższego Seminarium Duchownego w Lublińcu oraz nowicjatu w Markowicach. W czasie wojny przyjmował uciekinierów z innych domów zakonnych, co przyczyniło się do jego aresztowania 18 kwietnia 1941 roku przez Niemców. Trafił do obozu koncentracyjnego w Mauthausen, gdzie zginął 9 maja 1941 roku, zastrzelony przez wartownika. Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 roku przez Jana Pawła II w Warszawie.
Rok jubileuszowy obfitował w liczne wydarzenia. Odbyło się sympozjum naukowe na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie poświęcone życiu i męczeństwu bł. o. Cebuli. A także liczne spotkania modlitewne i pielgrzymki w wielu oblackich wspólnotach zakonnych i parafiach, gdzie peregrynowała relikwia krzyża bł. ojca Cebuli, której towarzyszyła specjalnie wykonana ikona.