Mszy św. w katedrze przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, a po niej odbył się koncert połączonych chórów, w nawiązaniu do spotkania sprzed 25 lat na gliwickim lotnisku.
Wieczorna Msza św. w katedrze była dziękczynieniem za szczególnie wyczekiwane spotkanie z Janem Pawłem II, do którego doszło 17 czerwca 1999 roku. Dwa dni wcześniej nieszpory na lotnisku zabrzmiały bez papieża, który ze względu na chorobę nie dotarł do Gliwic.
W katedrze wystawione zostały relikwie św. Jana Pawła II w relikwiarzu w formie otwartej księgi Ewangelii z kartami przewracanymi przez wiatr, na co dzień znajdującym się w kaplicy Kurii Diecezjalnej. A obok tronu papieskiego z lotniska, który stoi w prezbiterium katedry, umieszczona została stuła, którą papież miał nałożoną podczas spotkania w Gliwicach.
Mszy św. przewodniczył abp Pennacchio, były nuncjusz apostolski w Polsce, obecnie rektor Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie, a wśród koncelebrujących byli m.in. bp Sławomir Oder, bp Andrzej Iwanecki, bp Jan Kopiec oraz bp Andrzej Suski z Torunia.
Biskup Oder przypomniał słowa Jana Pawła II z przygotowanego przemówienia na 15 czerwca o tym, że cieszy się z wizyty w Gliwicach, na ziemi "kopalń, hut i pieców fabrycznych", ziemi "ludzi ciężkiej pracy" i "bogatej tradycji religijnej". - Opatrzność sprawiła, że ta wizyta nastąpiła dwa dni później. Trwała krótko, ale pozostała głęboko w sercach gliwiczan i dzisiaj cieszymy się, przeżywając 25. rocznicę tego wydarzenia. Wizyty w młodym wówczas Kościele gliwickim, bliskim sercu papieża - powiedział.
Podkreślił, że od tamtego czasu Śląsk bardzo się zmienił. - Wiele kopalń zostało zamkniętych, pieców fabrycznych wygaszonych. Pozostał jednak etos ludzi ciężkiej pracy, pozostała rzeczywistość ludu bogatego w tradycję religijną - zauważył biskup gliwicki. - Chciałbym, żebyśmy modlili się o to, aby ten etos Ślązaka nigdy nie zginął. Aby słowa, które stanowią codzienne pozdrowienie ludzi ciężkiej pracy: "Szczęść Boże", wyrażały rzeczywistość, która kształtuje nasze serca, nasze sumienia, naszą codzienność. Niech Bóg będzie obecny pośród nas. Módlmy się o to, aby lud śląski zawsze mógł być nazwany ludem bogatym w tradycję religijną, ludem wierzącym, dla którego Bóg, ojczyzna są rzeczywistością wpisaną w głębię serca - powiedział bp Oder.
Podczas wizyty w Gliwicach Jan Paweł II pobłogosławił korony dla wizerunku Matki Bożej Pokornej w Rudach. W przyszłym roku przypada 25. rocznica koronacji tego obrazu. Biskup gliwicki zaproponował, żeby ten czas - obchodzony w całym Kościele jako Rok Jubileuszowy - w diecezji gliwickiej był przeżywany ze szczególnym akcentem maryjnym.
Kazanie abp. Salvatore Pennacchia:
W kazaniu abp Pennacchio, który sakrę biskupią otrzymał z rąk Jana Pawła II i nazywa go swoim duchowym ojcem, przypomniał jego siódmą podróż apostolską do Polski, na której trasie znalazły się dla Gliwice.
- Waszej młodej wówczas diecezji pozostawił ważne przesłanie. Ważne między innymi dlatego, że dobrze znał lud Śląska, jego historię, jego wierność Bogu i Kościołowi, jego zasady etyczne, jego słuszne dążenia. Ale to przesłanie jest ważne także dlatego, że wybiega w przyszłość i jest dla nas wskazaniem, odpowiedzią na pytanie, co znaczy dziś na Śląsku miłować Boga - powiedział abp Pennacchio.
Zacytował też fragment kazania Jana Pawła II, przygotowanego na spotkanie w Gliwicach, odczytanego na lotnisku: "Świadomość, że Bóg nas miłuje, winna przynaglać do miłości ludzi, wszystkich ludzi bez wyjątku i bez żadnego podziału na przyjaciół czy wrogów. Miłość do człowieka to pragnienie prawdziwego dobra dla każdego. To troska także o to, by zabezpieczyć to dobro i usunąć wszelkie formy zła i niesprawiedliwości".
Koncert połączonych chórów w katedrze gliwickiej. Mira Fiutak /Foto GośćPo Mszy św. rozpoczął się koncert połączonych chórów jako dziękczynienie za pontyfikat Jana Pawła II. Zaśpiewały trzy zespoły pod dyrekcją Łukasza Łobody - Chór Katedry Gliwickiej, chór Laudemus Mariam z parafii św. Bartłomieja w Gliwicach i chór Cantabile z parafii św. Anny w Gliwicach-Łabędach. A przy organach towarzyszył im Bogdan Stępień, organista katedralny.
Zebrani w kościele wysłuchali m.in. utworów "Tu es Petrus" i "Totus Tuus" oraz hymnu "Te Deum" Reimanna. A na zakończenie - na prośbą abp. Pennacchia - wszyscy zaśpiewali "Barkę". Koncert połączonych chórów był też nawiązaniem do licznego udziału chórzystów w liturgii sprzed 25 lat na gliwickim lotnisku.
W poniedziałek 17 czerwca o 17.30 w katedrze gliwickiej odbędzie się nabożeństwo z możliwością uczczenia relikwii św. Jana Pawła II, a po nim rozpocznie się Msza św.