Wkrótce rozpocznie się 500. turnus

Ośrodek Rehabilitacyjny im. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach w tym roku obchodzi 30-lecie działalności. W sobotę 22 czerwca odbędzie się tam XXII Śląska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami.

Poświęcenie i otwarcie nowoczesnego ośrodka dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej miało miejsce 12 czerwca 1994 roku. Był to czas, gdy w postpeerelowskiej rzeczywistości integralna pomoc tej grupie dopiero raczkowała. Inicjatorem budowy ośrodka był biskup koszalińsko-kołobrzeski Czesław Domin, zaangażowany w dzieło charytatywne Kościoła. To on przekazał jego ideę bp. Janowi Wieczorkowi, pierwszemu biskupowi nowo powstałej wówczas diecezji gliwickiej. Biskup Jan przyjął ją jako testament i wiernie wypełniał, starając się odwiedzać pacjentów na każdym turnusie, póki starczało mu sił.

W okolicznościowym folderze obecny dyrektor placówki ks. Kazimierz Tomasiak pisze, że „30. rocznica działalności Ośrodka w Rusinowicach stanowi doskonałą okazję do wyrażenia wdzięczności za to wielkie dobro, które jest owocem zaangażowania wielu osób przez te wszystkie lata. Jest to także chwila refleksji nad przemianami, jakie zaszły w Ośrodku od jego powstania aż do dnia dzisiejszego, gdzie jest niezależnym podmiotem, wpisanym do Rejestru Zakładów Leczniczych, a kontrakt z NFZ został przejęty cesją od Caritas Diecezji Gliwickiej”. Obecnie korzystają z niego także dorośli pacjenci.

W przeciągu 30 lat Rusinowice wypracowały mnóstwo tradycji, które wybiegają szeroko poza pomoc stricte medyczną i rehabilitacyjną. Wielki udział mają w tym siostry zakonne (służebniczki NMP Niepokalanie Poczętej, a od sierpnia 2022 roku kamilianki), mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości, rzesza ludzi świeckich i duchownych, zaangażowanych w pomoc przez pracę zawodową lub posługę charytatywną. To w Rusinowicach na zebraniu dyrektorów diecezjalnych Caritas zrodził się pomysł ogólnopolskiej akcji „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”, a coroczne jasełka wystawiane przed Bożym Narodzeniem przez dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców, są jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń ośrodka i jego przyjaciół.

Najbliższą okazją poznania Rusinowic i wspólnego spędzenia czasu będzie XXII Śląska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami 22 czerwca (program TU). W tym dniu można podziwiać wyjątkową defiladę olimpijczyków i liczne konkurencje sportowe, którym będą towarzyszyć także atrakcje dla gości.

Natomiast od 17 czerwca do 7 lipca odbędzie się tutaj 500. turnus i 500. pielgrzymka jego uczestników na Jasną Górę. 4 lipca o 14.30 Eucharystii będzie tam przewodniczyć biskup gliwicki Sławomir Oder.

Główne uroczystości 30-lecia ośrodka zaplanowane są na niedzielę 29 września podczas odpustu ku czci patrona św. Rafała Archanioła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..