Bp Iwanecki: Przed nami więc wezwanie i misja do nieustannej ewangelizacji, która nigdy nie jest narzucaniem własnych poglądów, ale dawaniem świadectwa o dobru mogącym stać się udziałem tych, którzy otworzą się na Bożą prawdę i Bożą obecność.
W wigilię uroczystości Bożego Ciała w kościele św. Bartłomieja w Gliwicach odbył się wieczór uwielbienia "Pokolenie pokoleniu przekazuje wiarę". Kilkugodzinne spotkanie było ostatnim dużym wydarzeniem przed oficjalnym zakończeniem Kongresu Eucharystycznego w diecezji gliwickiej. Rozpoczęła je Msza św., której przewodniczył bp Sławomir Oder, inicjator kongresu, koncelebrował abp Giuseppe Mani, emerytowany arcybiskup Cagliari, bp Andrzej Iwanecki, który wygłosił kazanie, oraz inni kapłani. Arcybiskup Mani był rektorem wyższego seminarium diecezji rzymskiej podczas studiów bp. Odera, prowadził go i mu towarzyszył, a teraz jako przyjaciel i ojciec wspiera swoją modlitwą, mądrością i doświadczeniem biskupim.
Wśród uczestników wieczoru obecna była także matka Adela Galindo z Miami, założycielka Zgromadzenia Służebnic Przebitych Serc Jezusa i Maryi, którego siostry od września mieszkają w Gliwicach i posługują w duszpasterstwie akademickim.
- Gromadzimy się w tę wigilię uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, aby raz jeszcze przeżyć nasze spotkanie z Panem, Tym, który towarzyszy nam nieustannie, a który w tych tygodniach Kongresu Eucharystycznego powtarzał nam z mocą swojej miłości: "Ja jestem z wami". Chcemy dzisiaj doświadczyć tej Jego obecności, chcemy w tej Eucharystii dziękować Mu za Jego bliskość, za to, że oddał się w ręce człowieka, aby w Kościele, poprzez sprawowanie Przenajświętszej Ofiary, być pośród nas, pośród swego ludu, być Emmanuelem - Bogiem z nami - powiedział we wprowadzeniu do liturgii bp Oder.
Słowo bp. Sławomira Odera:
W kazaniu bp Iwanecki mówił o wartości adoracji, wychodząc od przykładu św. Matki Teresy z Kalkuty, która swoim siostrom, bardzo obciążonym najcięższą pracą, zaleciła codzienną godzinną obecność przed Najświętszym Sakramentem. - Okazało się, mówiła Matka Teresa, że od kiedy rozpoczęły adorować Pana Jezusa w ten sposób, czasu jakby im przybyło, przybyło im również dodatkowych sił. A praktyka trwania przed Panem obecnym w tym sakramencie przynosiła piękne owoce w ich życiu - mówił biskup. - Myślę, że wielu z nas doświadczyło już, że czas oddany Panu Bogu na modlitwę wraca do nas z jeszcze większą efektywnością, chociaż to dość światowe słowo, można więc użyć innego. Czas oddany Panu Bogu wraca do nas z większą owocnością naszej misji, jaką wykonujemy - podkreślił.
Biskup Iwanecki podzielił się też osobistymi refleksjami i przeżyciami związanymi z Kongresem Eucharystycznym i mówił o spodziewanych owocach. - Patrząc wstecz na te dwa miesiące, trzeba dziękować za zaangażowanie bardzo wielu ludzi w cześć oddawaną Panu Jezusowi, za spotkania z Nim i między sobą. Za katechezy, homilie, rozważania, piękne zaangażowanie dzieci i młodzieży w konkursy, utrwalające temat eucharystycznej obecności Jezusa. Trzeba dziękować za poświęcenie tych, którzy dużo ofiarowali Bogu i ludziom w tym czasie ze świadomością, że Bóg nie da się prześcignąć w hojności - mówił.
Przypomniał, że przed nami epilogi kongresu i zaprosił do wzięcia w nich udziału. Zwrócił też uwagę na wiele obszarów życia ludzi, do których nie dotarła prawda o Bogu, pozostającym z nami pod postaciami chleba i wina. - To zadanie dla nas. Tam, gdzie kapłani nie dotrą, mogą dotrzeć wierzący chrześcijanie. Przed nami więc wezwanie i misja do nieustannej ewangelizacji. Ewangelizacji, która nigdy nie jest narzucaniem własnych poglądów, ale dawaniem świadectwa o dobru, mogącym stać się udziałem tych, którzy otworzą się na Bożą prawdę i Bożą obecność - mówił biskup.
Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:
Po Mszy św. matka Adela wygłosiła konferencję o Eucharystii, po której nastąpiły adoracja Najświętszego Sakramentu, koncert Magdy Anioł i Adama Szewczyka. Był też czas na świadectwa.
W uroczystość Bożego Ciała 30 maja nastąpi oficjalne zakończenie Kongresu Eucharystycznego. Tego dnia Mszy św. w gliwickiej katedrze o 8.30 będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Mani. Podczas procesji we wszystkich parafiach w diecezji wierni wysłuchają medytacji [treść dostępna TU], przygotowanych przez kard. Angela Comastriego, emerytowanego archiprezbitera bazyliki watykańskiej, byłego biskupa diecezji Massa Marittima-Piombino i arcybiskupa Loreto. Po zakończeniu kongres będzie miał swoją kontynuację w postaci epilogów. Pierwszy odbędzie się 8 czerwca w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin do sanktuarium w Rudach z wprowadzeniem relikwii bł. Carla Acutisa i towarzyszącym festynem. 9 czerwca odbędzie się tam odpust metropolitalny (od tego roku będzie odbywać się w drugą niedzielę czerwca, zamiast 15 sierpnia). Gościem tych wydarzeń będzie bp Wiesław Śmigiel z Torunia.
Matka Adela Galindo i siostry założonego przez nią zgromadzenia. Klaudia Cwołek /Foto Gość