Dokąd idzie "Wesoły Wędrownik"?

- Mówią "muzyka łączy" i ja tego realnie doświadczam - opowiada artystka Gabi Blacha o tegorocznej edycji wydarzenia, popularyzującej twórczość jej ojca Norberta Blachy.

Klaudia Cwołek: „Na kogo Bóg łaskawie spojrzy/Ten dąży w dal w szeroki świat” - często nucisz te słowa Eichendorffa?

Gabi Blacha: To cytat z „Wesołego wędrownika”, wiersza poety, do którego mój tata Norbert Blacha napisał muzykę. Nucę i nieustannie wracam do tego tekstu, które w moim odczuciu jest podsumowaniem i wskazaniem, jak możemy żyć, jak dobrze jest żyć. Od czasu, gdy zmarł tato, staram się propagować jego twórczość, kontynuować myśl i ideę jednoczenia ludzi przez muzykę. „Wesoły Wędrownik” to nie tylko wydarzenie, ale przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą i w nim uczestniczą. Z tatą jestem zawsze myślą i sercem.

Zaczęliście od Gliwic, miasta Norberta, gdzie mieszkał, tworzył i grał. Czujecie, że trzeba iść dalej?

- Gliwic nie opuszczamy, ale docieramy także do innych miejsc. Byliśmy już w Głogówku, Warszawie i Katowicach. W tym roku z naszą propozycją zagościmy w Żywcu już 8 i 9 czerwca, 28 i 29 września w Gliwicach, w Katowicach na jesień, a w grudniu - kolędowo - w Jastrzębiu Zdroju. Każde z wydarzeń będzie inne. Chcę w tym roku pokazać szeroki wachlarz twórczości Taty. Dlatego warsztaty, prócz gospelowych, będą również chóralne i kolędowe. W Jastrzębiu planujemy zupełnie nowy punkt programu. Będą to aranżacje kolęd Norberta Blachy, warsztaty przeprowadzimy w formule rodzinnej.

Podróże kształcą, czego uczy Cię to wędrowanie z „Wędrownikiem”?

- Pod kątem organizacyjnym nieustannej cierpliwości. Na przestrzeni lat to wydarzenie pokazuje mi, że małymi krokami możemy zdziałać wiele. A widzę to dzięki ludziom, którzy dzielą się swoimi wrażeniami i przeżyciami po każdym „Wędrowniku”. Jest wiele osób, które czekają, tak samo jak ja, na kolejny rok. Nie sądziłam, że może się to stać tak cennym doświadczeniem, również dla odbiorcy. Mówią „muzyka łączy” i ja tego realnie doświadczam. Wiem też, że wiele osób przeżyło pewnego rodzaju przełomu w swoim życiu, coś się w nich zmieniło. To dla mnie niesamowite, że wykształciła się również społeczność, która żyje tym wydarzeniem.

---------------------------------------

Gabriela Blacha ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach, Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej – skrzypce jazzowe, równolegle kształcąc się wokalnie. Od 2012 roku pracuje jako realizator dźwięku we własnym studiu nagraniowym Studio B1 w Gliwicach. Uczy śpiewu, prowadzi warsztaty gospel, tworzy komponuje i śpiewa własne utwory, obecnie przygotowuje drugi album autorski. Również od 2012 roku organizuje ogólnopolski projekt gospel – Wesoły Wędrownik. Jest to koncert twórczości Norberta Blachy. W skład zespołu wchodzi 20 muzyków (wokalistów, instrumentalistów). Wszystko to łączy z rolą żony i mamy dwójki chłopców.

"Swing Low" - arr. Norbert Blacha - Wesoły Wędrownik 2022 - Koncert Jubileuszowy Wesoły Wędrownik

 

Dokąd idzie "Wesoły Wędrownik"?   Materiały organizatora
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..