Nowy numer 18/2024 Archiwum

Wkrótce wyrusza najstarsza w Polsce wąskotorówka

Z atrakcji po raz pierwszy w tym roku można skorzystać 1 maja.

Pociągi zestawione z otwartych i zamkniętych wagonów letnich będą kursowały z Bytomia do Tarnowskich Gór i z powrotem, a poprowadzi je zabytkowy parowóz „Ryś”. To jeden z zaledwie dwóch czynnych parowozów w całym województwie śląskim, a Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza kolej wąskotorowa w Polsce i druga najstarsza na całym świecie.

Pociągi parowe będą kursowały 1, 3 i 5 maja, a potem w niedziele 12, 19 i 26 maja. W tym roku bilet normalny będzie kosztował 25 zł, przewidziane są także bilety ulgowe. 18 maja zaplanowano Kolejową Noc Muzeów.

We wszystkie dni kursowania o godzinach 12.00 i 15.00 na turystów odwiedzających stację Bytom-Karb Wąskotorowy będą czekali przewodnicy, którzy oprowadzą po stacji oraz opowiedzą o historii kolei oraz kolekcji wąskotorowych wagonów i lokomotyw. Będzie też możliwość zwiedzenia Izby Tradycji oraz nabycia pamiątek.

Rozkład jazdy oraz cennik są dostępne na stronie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, a bliższe informacje można uzyskać pod numerem tel. 666 904 142.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe powstały w roku 1853, są najstarszą koleją wąskotorową w Polsce i drugą najstarszą koleją tego typu w Europie, starsza jest tylko Ffestiniog Railway w Walii. Przez 150 lat służyły górnośląskiemu przemysłowi, przewożąc różnego rodzaju towary: węgiel, rudy cynku i ołowiu, dolomit, skałę płonną. Wąskie tory sięgały od Szopienic na wschodzie po Miasteczko Śląskie i Bibielę na północy oraz Gliwice, Rudy Raciborskie i nawet Racibórz na południu. Łączna długość linii wąskotorówki liczyła 230 km. Rozwój transportu samochodowego w drugiej połowie XX wieku spowodował, że kolej wąskotorowa miała coraz mniej klientów i towarów do przewożenia. Zamykano kolejne linie, ostatecznie pociągi towarowe przestały kursować w 2001 roku.

Całe szczęście wąskotorówka nalazła nowe zastosowanie. Od roku 1993 każdego lata wozi turystów z Bytomia do Zabytkowej Kopalni Srebra, Tarnowskich Gór, czy nad Zalew Nakło-Chechło, stając się jedną z bardziej popularnych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Zachowana do dziś linia łącząca Bytom z Tarnowskimi Górami i Miasteczkiem Śląskim liczy 21 kilometrów i jest ważnym zabytkiem techniki oraz świadkiem historii naszego regionu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy