Nowy numer 18/2024 Archiwum

Finał VIII Festiwalu Piosenki o Wolności

Przez kilka godzin sala rozbrzmiewała piosenkami artystów z polskiej sceny muzycznej, których treść inspirowana jest historią Polski po II wojnie światowej. Pierwsze miejsca zdobyły Kornelia Czerwiec z Krakowa i Dobrosława Wielgosz z Kotlina w Wielkopolsce.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki o Wolności zorganizował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Do finału tegorocznej, ósmej edycji, spośród ponad 200 zgłoszonych osób jury zakwalifikowało 30 uczestników – po 15 w kategoriach młodszej i starszej. Artystów, którzy przybyli 20 kwietnia do Studia Koncertowego Radia Katowice wraz z przyjaciółmi i rodzicami, przywitali dyrektorzy obu instytucji: IPN, dr Andrzej Sznajder i ŚCWiS, Robert Ciupa oraz w imieniu Radia Katowice dziennikarz muzyczny tej stacji Bartek Gruchlik.

Zadaniem młodych muzyków było wykonanie na scenie wybranego przez siebie utworu muzycznego z listy zaproponowanej przez organizatorów. Co roku jest to zestaw piosenek artystów z polskiej sceny muzycznej, których treść inspirowana jest najnowszą historią Polski po II wojnie światowej. Wykonywane utwory pochodziły zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, jak też wykonawców z lat 80. i początku lat 90. XX w. Na scenie zabrzmiały m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Wolność” Marka Grechuty, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena czy „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C.

W kategorii młodszej laureatami zostali: 1. Kornelia Czerwiec z Krakowa, która zaśpiewała piosenkę Stana Borysa „Jaskółka uwięziona”; 2. Michał Kowalczyk; 3. Jaromir Janicki; wyróżnienia: Konrad Jastrzemski, Martyna Nowakowska.

W kategorii starszej laureatami zostali: 1. Dobrosława Wielgosz z Kotlina w Wielkopolsce, która wykonała „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena; 2. Kacper Przybylski; 3. Kinga Kasprzyk; wyróżnienia: Olivia Stefanowska, Paulina Kostka.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe.

Na zakończenie laureatki pierwszych miejsc wykonały ponownie swoje utwory przed zgromadzoną publicznością. Festiwal w krótkich przemówieniach podsumowali w imieniu organizatorów: Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Bartek Gruchlik z Radia Katowice i Karol Chwastek ze ŚCWiS. Jako konferansjer wystąpił Sylwester Strzałkowski ze ŚCWiS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy