Spotkanie kapelanów

W Kurii Diecezjalnej w Gliwicach odbyło się spotkanie kapelanów szpitali, domów pomocy społecznej i hospicjów z biskupem Sławomirem Oderem.

Spotkanie zainicjował o. Bogdan Nieć, redemptorysta, od grudnia ubiegłego roku diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, a także kapelan gliwickich szpitali. Razem z biskupem gliwickim uczestniczyło w nim kilkunastu księży diecezjalnych i zakonnych. Obecny był ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia, sekretarz Zespołu ds. Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski. Wśród zakonników byli kamilianie, których charyzmatem jest posługa chorym i którzy na terenie diecezji prowadzą różne dzieła jej poświęcone.   

Spotkanie kapelanów   Uczestnicy spotkania z bp. Sławomirem Oderem. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Było to pierwsze takie spotkanie z bp. Oderem. Miało ono charakter wymiany doświadczeń i informacji oraz omówienia planów na przyszłość. Zauważono, że pandemia wygasiła dni skupienia dla pracowników hospicjów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i podjęto decyzję o ich wznowieniu w Adwencie i Wielkim Poście. Rozmawiano o pielgrzymce osób chorych i niepełnosprawnych do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach (11 maja), której koordynacji podjął się o. Andrzej Chorążykiewicz, kamilianin, dyrektor DPS w Zabrzu, a także o 100. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Zdrowia na Jasną Górę (18 i 19 maja).

Zgłoszono potrzebę personalnego wzmocnienia i prowadzenia duszpasterstwa akademickiego dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  w Zabrzu. Zapowiedziano też diecezjalne obchody uroczystości św. Łukasza, patrona służby zdrowia. Z tej okazji 18 października w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach, u redemptorystów o 12.00 sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem biskupa. Obecnym przekazano zaproszenie na rekolekcje dla kapelanów, które odbędą się na Jasnej Górze od 1 do 3 października.

Kolejne spotkanie grona kapelanów posługującym chorym, niepełnosprawnym i pracownikom służby zdrowia odbędzie się 16 września w gliwickim klasztorze redemptorystów.  

Spotkanie kapelanów  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..