Nowy numer 15/2024 Archiwum

W Bojkowie odbędą się Dni Cysterskie

W ramach trzydniowych obchodów odbędą się Msza św. z wprowadzeniem relikwii bł. Wincentego Kadłubka, konferencja, spektakl i żywa lekcja historii.

Obchody Dni Cysterskich w Gliwicach-Bojkowie będą trwały od 1 do 3 marca, a organizowane są w 755. rocznicę założenia osady w lesie Boycou przez mnichów cysterskich z Rud.

Z tej okazji opactwo w Jędrzejowie, skąd w XIII wieku na te ziemie przybyli cystersi, podarowało relikwie bł. Wincentego Kadłubka (1160-1223), z którymi przyjechał do Bojkowa o. Maciej Lis SOCist. i przekazał je ks. Piotrowi Szczygielskiemu, proboszczowi parafii Narodzenia NMP.

W programie trzydniowych obchodów znalazły się m.in. animowane zajęcia dla dzieci pn. „Żywa lekcja historii - Cystersi” oraz podsumowanie konkursu plastycznego na temat średniowiecza.

W Bojkowie odbędą się Dni Cysterskie  

W sobotę 2 marca o 10.00 w Centrum Kultury Victoria - Scena Bojków (ul. Parkowa 5) zaplanowana została konferencja naukowa pn. „755 lat Bojkowa na Szlaku Cysterskim”. W programie znalazły się wystąpienia: bp. prof. dr. hab. Jana Kopca - „Średniowieczna wizja dojrzałego społeczeństwa”, Teresy Świercz i Rity Serafin - „Szlak Cysterski w Polsce” oraz Krzysztofa Kruszyńskiego - „Cysterskie i pocysterskie dziedzictwo na przykładzie Bojkowa”. Po południu o 15.30 odbędzie się tam koncert „Pro Unitate Europae” w wykonaniu chóru chłopięcego Die Rheinischen Sängerknaben z Ratingen z solistami.

Natomiast w niedzielę 3 marca o 11.00 w kościele Narodzenia NMP Mszy św. dziękczynnej za 755 lat istnienia Bojkowa, z wprowadzeniem relikwii, będzie przewodniczył bp Sławomir Oder. Obecny będzie również o. Eugeniusz Augustyn OCist., opat prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cystersów.

Następnie na placu przed kościołem odbędzie się uroczystość nadania mu nazwy „Plac Cysterski” i odsłonięcia tablicy ze znakiem Szlaku Cysterskiego w Polsce.

A po południu o 13.15 w Centrum Kultury Victoria - Scena Bojków wystawiony zostanie premierowy spektakl muzyczny „Kamienie milowe - z inspiracji Dziełem Cystersów w Europie” w wykonaniu Teatru A.

Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego udział w sobotnim koncercie i niedzielnym spektaklu należy potwierdzić do 22 lutego w Szkole Podstawowej nr 8, Centrum Kultury Victoria lub telefonicznie 32 232 93 24.

W trakcie wydarzenia będzie można kupić oryginalne produkty cysterskie przygotowane przez Fundację „Stare Opactwo w Rudach”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy