Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Możemy zmieniać rzeczywistość wokół nas

List biskupa gliwickiego Sławomira Odera na Wielki Post.

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu bp Sławomir Oder kieruje do diecezjan list na ten czas przygotowania do wejścia w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Jak zauważa, w tym roku dla wspólnoty diecezjalnej ten okres ma jeszcze dodatkowy aspekt, jest przygotowaniem do owocnego przeżycia Kongresu Eucharystycznego, który rozpocznie się w Niedzielę Palmową.

„To Eucharystia jest miejscem nieustannego spotkania ze Zmartwychwstałym Panem. W Niej i przez Nią Chrystus zapewnia nas: >Ja jestem z Wami!< (Mt 28,20). (…) Chrystus, który zaprasza nas do uczestnictwa w Eucharystii, pragnie nie tylko nas karmić swoim Ciałem i Krwią, ale również pragnie nas Nią przemieniać. Dlatego podjęcie zaproszenia do ożywienia naszej wiary eucharystycznej nie może nie znaleźć swego dopełnienia w dawaniu świadectwa prawdziwości spotkania z Chrystusem żywym” - pisze biskup gliwicki..

Zaprasza do podejmowania we wspólnotach parafialnych inicjatyw pomagających w przeżywaniu i doświadczaniu obecności Chrystusa Zmartwychwstałego - we wspólnotowej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu, uwielbieniu, godnym sprawowaniu liturgii i uczestniczeniu w tradycyjnych formach modlitwy Kościoła.

Dodaje, że żyjemy w czasach napięć, niepokojów i poczucia zagrożenia. „Tocząca się wojna w bliskim i dalszym sąsiedztwie naszego kraju, a także konflikty w naszym społeczeństwie, powodujące podziały także w rodzinach, napełniają nasze serca goryczą i zwątpieniem. Bóg jest wierny danemu słowu. On pragnie zbawienia człowieka i jego szczęścia. Eucharystia uczy nas drogi do jego osiągnięcia. (…) Nie ulegajmy zwątpieniu, niechaj nasze serca wyzwolą się z lęku. Bądźmy w świecie budowniczymi jedności. Starajmy się przezwyciężać to, co dzieli, oddając się wielkodusznie budowaniu tego, co łączy i jest zaczynem odnowionej w Chrystusie wspólnoty. Świat, w którym żyjemy, potrzebuje świadectwa nowego życia ukształtowanego w szkole Eucharystii. Nie zmienimy całego świata, ale możemy próbować zmieniać rzeczywistość wokół nas” - pisze bp Sławomir Oder w liście na Wielki Post.

Pełna treść listu na następnej stronie:

Tytuł pochodzi od redakcji.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy