Nowy numer 17/2024 Archiwum

Prof. Marian Zembala będzie miał swój plac w Tarnowskich Górach

Rada Miejska zdecydowała, że plac przed dworcem kolejowym będzie nosił imię tego wybitnego kardiologa i transplantologa.

Wczoraj radni podjęli decyzję, że jedno z centralnych miejsc w Tarnowskich Górach będzie nosiło imię zmarłego dwa lata temu prof. Mariana Zembali.

- Był jednym z największych tarnogórzan w historii, to był dla mnie wielki zaszczyt go znać - podkreślił w informacji prasowej burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, uzasadniając podjęcie uchwały.

Pomysłodawcą nazwania placu imieniem profesora był Marek Breguła, radny Koalicji Obywatelskiej, a także pacjent prof. Zembali, któremu jako pierwszemu w Polsce kardiolog przeszczepił jednocześnie płuca i serce. We wrześniu 2022 roku złożono petycję w tej sprawie do Urzędu Miejskiego, jednak ze względów formalnych nie została ona rozpatrzona.

- Dzięki niemu mogłem być na komunii córki. Dziś jestem dziadkiem. Profesor zainspirował mnie do tego, aby zostać radnym. Za powrót do zdrowia dziękuje mu dziś bardzo wiele osób - powiedział Marek Breguła.

Na sesji obecna była również rodzina zmarłego dwa lata temu prof. Zembali, która podkreśliła, że od zawsze uważał on Tarnowskie Góry za "swoje miasto".

Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 roku w Krzepicach niedaleko Częstochowy. Po studiach we wrocławskiej Akademii Medycznej, wybrał Klinikę Chirurgii Serca Akademii Medycznej we Wrocławiu. Równolegle do pracy klinicznej rozwijał pasje naukowe.

Uczestniczył w zagranicznych stażach, między innymi w Utrechcie. Podczas pobytu w Holandii z jego inicjatywy powstał pogram, dzięki któremu w latach 1981-1992 nieodpłatnie zoperowano ponad 500 polskich dzieci z ciężkimi wrodzonymi wadami serca.

Do kraju wrócił w 1985 roku, przyjmując od prof. Zbigniewa Religi propozycję pracy w zespole w Zabrzu. Razem z nim współtworzył, a później rozwijał zabrzańską kardiochirurgię i transplantologię. Klinika stała się wiodącym tego typu ośrodkiem w Polsce. Główne obszary jego zawodowych zainteresowań były skupione na nowoczesnym leczeniu wad zastawkowych serca, choroby niedokrwiennej serca, zatorowości płucnej, niewydolności serca, mechanicznym wspomaganiu krążenia oraz transplantacjach serca i płuc u dorosłych i dzieci.

W 2015 r. prof. Zembala był ministrem zdrowia. W 2018 r. przeszedł udar, od tego czasu poruszał się na wózku, pozostając jednak aktywny zawodowo. Zmarł 19 marca 2022 r., miał 72 lata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy