- Biskup winien być człowiekiem, któremu zależy na Bogu, szuka Go w ciszy osobistej modlitwy i w rozeznawaniu dróg Pańskich. Winien być człowiekiem, któremu zależy na drugim człowieku - mówił bp Sławomir Oder.
Obchody uroczystości Objawienia Pańskiego w katedrze w Gliwicach połączone były z modlitwą w 31.rocznicę przyjęcia w Rzymie sakry przez bp. seniora Jana Kopca i z okazji 6. rocznicy święceń biskupich w Gliwicach Andrzeja Iwaneckiego, która przypada 7 stycznia. Eucharystii przewodniczył bp Kopiec, a homilię wygłosił bp Sławomir Oder.
- Dzisiaj stajemy z Mędrcami przed narodzonym z Maryi Synem Bożym. Jesteśmy częścią tej wielkiej wspólnoty ludzkiej, która w ciągu wieków podejmowała trud pielgrzymowania ku Dziecięciu w Betlejem, aby uznać w Nim Syna Bożego i oddać Mu pokłon. Jest to święto Epifanii, czyli Objawienia, ukazania się boskości - mówił.
Zauważył, że narodzenie Syna Bożego w Domu Chleba, czyli w Betlejem, jest zapowiedzią spełnienia daru Boga w tajemnicy Eucharystii, w Chlebie życia wiecznego, żywej pamiątce wcielenia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
- Jedyny sposób, w jaki człowiek może prawdziwie przyjąć ten dar Boga dla niego, to podjęcie drogi naśladowania tego, co ów dar reprezentuje. To droga życia logiką Eucharystii, droga stawania się darem dla innych, to droga nowego życia - podkreślił.
Wskazał, że jest to dla nas zachęta, abyśmy, oddając hołd narodzonemu Zbawicielowi, podjęli trud nowej drogi, wyznaczonej logiką eucharystyczną, i zaprosił ponownie do przeżywania Kongresu Eucharystycznego, który w tym roku odbędzie się w diecezji gliwickiej.
Ks. Daniel Bembenek uroczystym śpiewem ogłosił daty świat ruchomych w bieżącym roku. Klaudia Cwołek /Foto GośćW dalszej części homilii bp Oder mówił o związku święta Epifanii z posługą biskupią. Przypomniał, że zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez św. Jana Pawła II, w święto Objawienia Pańskiego papież w bazylice watykańskiej udziela święceń biskupich nowo mianowanym członkom kolegium apostolskiego.
- Zadaniem biskupa jest nie tylko podążanie w tej pielgrzymce ku Bogu wraz z innymi, ale przewodniczenie jej i wskazywanie drogi. Biskup prowadzi ku Bogu, sam idąc drogą logiki eucharystycznej, a równocześnie ma być tym, który ucieleśnia ojcowską troskę Boga, poszukującego człowieka, wychodzącego mu naprzeciw - mówił.
- Mędrcy ze Wschodu stanowią niejako punkt odniesienia dla przeżywania tej misji. Są to ludzie niespokojnego serca. Nie zadowalają się wygodą swej pozycji, ale niepokój serca pobudza ich do szukania Boga i troski o Jego sprawy. Wyruszają, aby rozeznać jakie są drogi zbawienia. Mają w sercu pragnienie Boga, a kiedy Go odnajdują, w pokorze wiary przyjmują Jego logikę i podejmują trud powrotu do domu inną, nową drogą, prowadząc nią innych. Biskup zatem winien być człowiekiem, któremu zależy na Bogu, szuka Go w ciszy osobistej modlitwy i w rozeznawaniu dróg Pańskich. Winien być człowiekiem, któremu zależy na drugim człowieku. Wszak kto doświadczył bliskości i spotkania z Bogiem, nie może nie pragnąć, aby doświadczyli tego i inni. To pragnienie realizuje się przede wszystkim przez obecność biskupa pośród tych, których Bóg powierzył jego pasterskiej trosce. Jest to obecność niosąca słowo prawdy Ewangelii i autentycznej troski o dobro duchowe. Szczególnym znamieniem tej obecności jest bliskość, zrozumienie i współczucie - podkreślał.
Homilia bp. Sławomira Odera:
Biskup Oder wyraził wdzięczność za dar posługi biskupiej bp. Jana i bp. Andrzeja. - Dziękujemy wam za wasze słowa, za otwarte ramiona, za codziennie podejmowany trud rozeznawania dróg Pańskich i prowadzenia dzieci Kościoła na spotkanie z Bogiem, który jest Ojcem - mówił.
- Pragnę wam, ale i sobie życzyć, abyśmy zawsze mieli w sobie ów niepokój Boży w sercu, który popycha nas do wychodzenia na spotkanie tych, którzy świadomie albo nieświadomie tęsknią za Bogiem i szukają Go. Abyśmy nieśli na sobie zapach Boga wśród ludzi, abyśmy umieli być dla wszystkich znakiem ojcowskiej miłości Pana, Ojca szukającego człowieka. Niech wam, niech nam, towarzyszy zawsze światło Chrystusowej Ewangelii, wdzięczność ludu Bożego i nieustannie przemienia nas logika Eucharystii, którą sprawujemy dla Bożej chwały i zbawienia człowieka - powiedział.
Biskup Kopiec, dziękując za wszelkie dobro, prosił o wsparcie na każdym odcinku dalszego posługiwania.
Podczas Eucharystii po odczytaniu Ewangelii, zgodnie ze starożytnym zwyczajem Kościoła, miało miejsce uroczyste ogłoszenie dat świat ruchomych bieżącego roku, a na zakończenie poświęcone zostały złoto, kadzidło i mirra. Wkrótce po liturgii w katedrze w kilku miejscach Gliwic rozpoczął się Orszak Trzech Króli, zwieńczony spotkaniem na rynku.
Zakończenie Eucharystii. Klaudia Cwołek /Foto Gość
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji