Nowy numer 09/2024 Archiwum

Inauguracja u oblatów

U oblatów w Lublińcu 8 grudnia zainaugurowany zostanie Rok Jubileuszowy w 25. rocznicę beatyfikacji o. Józefa Cebuli, męczennika II wojny światowej.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia jest świętem patronalnym Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN. W ich kościele w Lublińcu o 18.30 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem o. prowincjała Marka Ochlaka OMI, inaugurująca Rok Jubileuszowy 25. rocznicy beatyfikacji bł. o. Józefa Cebuli OMI.  Poprzedzi ją nabożeństwo maryjne – Akatyst ku czci Bogurodzicy w wykonaniu Oblackiego Chóru Kameralnego (o 18.00).

Błogosławiony o. Józef Cebula urodził się 23 marca 1902 roku w Malni na Opolszczyźnie. Był cenionym zakonnikiem i wychowawcą. Pełnił funkcję przełożonego Niższego Seminarium Duchownego w Lublińcu i przełożonego nowicjatu w Markowicach. W czasie wojny przyjmował do domu w Markowicach uciekinierów z innych domów. Mimo ryzyka i zakazów okupanta, sumiennie wypełniał obowiązki kapłańskie. Sprzeciwiał się m.in. rozkazowi niszczenia okolicznych kapliczek, mówiąc podwładnym: „Kto chce być oblatem, ten do rozbijania figur nie pójdzie”.

18 kwietnia 1941 roku trafił do obozu w Mauthausen. Był okrutnie torturowany i wyszydzany. Po trzech tygodniach przebywania w obozie, 9 maja, pędzony na druty otaczające obóz, ginie od kul karabinu maszynowego, zastrzelony przez jednego z wartowników. Został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku w gronie 108 męczenników z okresu II wojny światowej.

Akatyst 2023 "U Oblat"
Marek
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy