Nowy numer 39/2023 Archiwum

Wkrótce rozpocznie się Festiwal G.G. Gorczyckiego

Zaplanowano jedenaście koncertów, które potrwają do 1 października.

Tegorocznemu 18. Międzynarodowemu Festiwalowi im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego będzie towarzyszyło hasło „Ewolucje”, bo ma on przypomnieć przemiany, jakie w muzyce dokonywały się w epoce baroku, a także współcześnie. I miały wpływ na dalszy bieg jej historii.

Celem tego wydarzenia jest propagowanie muzyki klasycznej - arcydzieł muzyki wokalno-instrumentalnej, szczególnie dorobku pochodzącego z Rozbarku ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, uważanego za najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku.

- Chcemy pokazać największe przemiany w historii muzyki o charakterze ewolucyjnym. W trakcie tych procesów pojawiają się innowacje, wpływające na przemiany społeczne, na twórców i ich dzieła. Na podstawie muzyki barokowej oraz współczesnej pokażemy ewolucję podejścia twórców i odbiorców muzyki do wprowadzanych stopniowo zmian, ewolucję form muzycznych i instrumentów - powiedział dyrektor festiwalu Adam Wesołowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Bytomiu.

W programie tegorocznej edycji znalazły się zarówno koncerty symfoniczne, jak i kameralne. Miłośnicy muzyki usłyszą trzy prawykonania kompozycji Renāte Stivriņa, Leszka Kołodziejskiego i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.

Festiwal zostanie zainaugurowany w sobotę 2 września w kościele św. Jacka w Bytomiu koncertem w wykonaniu Warsztatowego Chóru Chórtowni, Zespołu Instrumentalnego Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej oraz solistów. Publiczność usłyszy „Bogurodzicę” oraz dzieła Gorczyckiego, Haendla i Bacha. Koncert zostanie powtórzony 3 września w kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach.

Inne festiwalowe wydarzenia zaplanowano m.in. w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, na rynku w Tarnowskich Górach, w pałacu w Rybnej, w kościele św. Wojciecha w Radzionkowie i Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: www.gorczycki.pl. Partnerem wydarzenia jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast