- Życzę wam, abyście dobrze wykorzystali czas pielgrzymkowy, abyście doświadczyli na własnej skórze słów zapisanych w Piśmie Świętym: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu” - mówił bp Andrzej Iwanecki w kazaniu na rozpoczęcie pielgrzymki.
XXXI Diecezjalna i 377. Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę oficjalnie zainaugurowana została Mszą świętą w gliwickiej katedrze. Bp Iwanecki przywitał pielgrzymów także w imieniu biskupa ordynariusza Sławomira Odera, który przebywa na leczeniu.
W kazaniu biskup wskazał na postać św. Jacka Odrowąża, głównego patrona metropolii górnośląskiej, którego uroczystość dziś świętujemy. Zauważył, że jego siła płynęła z modlitwy, adoracji i medytacji. Święty Jacek uczy nas, jak pielgrzymować przez życie z Jezusem i Maryją. Nawiązał także do hasła tegorocznej pielgrzymki „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
- Chciałbym was wszystkich zachęcić, abyście przeżywali radośnie wspólnotę Kościoła pielgrzymującego, Kościoła w drodze, według zasad, które dał nam nasz Pan, Jego przykazań, z przykazaniem miłości na czele. Życzę wam, abyście dobrze wykorzystali czas pielgrzymkowy, abyście doświadczyli na własnej skórze słów zapisanych w Piśmie Świętym: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”. Abyście byli otwarci na potrzeby współpielgrzymów - mówił.
Bp Iwanecki poprosił pielgrzymów o wspólną modlitwę za diecezję gliwicką, za pasterzy Kościoła - biskupów i kapłanów, za chorych - o powrót do upragnionego zdrowia, a także o nowe powołania kapłańskie i zakonne, również dla naszej diecezji.
Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:
Kierownikami pielgrzymki są ks. Adam Jasiurkowski i ks. Tomasz Wieczorek (pilnujący zwłaszcza trasy).
- Wiemy dokąd idziemy, więc wiemy po co idziemy, dlatego ten cel nam przyświeca i on nas prowadzi - mówił ks. Adam, zachęcając do ofiarnego podjęcia trudności i niedogodności, które są wpisane w pielgrzymkę. Już na samym początku podziękował za podjęcie wyzwania wyruszenia w drogę do Matki Bożej na Jasnej Górze.
- Pewnie pielgrzymowanie nie staje się coraz bardziej popularne. Wręcz przeciwnie, bo kanapy są coraz miększe, różne teleturnieje w telewizji są coraz ciekawsze, Internet coraz szybszy i człowiekowi coraz trudniej jest poderwać się z tej kanapy. Dlatego piękne podziękowanie za to, że jest w was ta gotowość, ten zapał, ta chęć, by wyruszyć w drogę - zaznaczył.
Ks. Tomasz Wieczorek, jeden z dwóch kierowników pielgrzymki. Archiwum prywatneWczoraj na pielgrzymkowy szlak wyszła już pierwsza, pomarańczowa grupa z Kuźni Raciborskiej. Po drodze do głównego nurtu dołączać będą kolejne grupy. W tym roku pielgrzymi otrzymali wspólny dla wszystkich grup śpiewnik, zawierający także teksty liturgii Słowa i różne modlitwy. Dziś wieczorem nocleg zorganizowany jest w Tworogu. Po przyjściu pielgrzymi zaproszeni są do kościoła parafialnego na indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy, która zakończy się o 21.00. Odbędzie się ona zamiast tradycyjnego nabożeństwa dla pielgrzymów i jest wprowadzeniem do zapowiedzianego na przyszły rok Kongresu Eucharystycznego.
Wejście pielgrzymki na Jasną Górę odbędzie się w sobotę 19 sierpnia. Eucharystia na wałach rozpocznie się o 15.00. Strona pielgrzymki: gliwicka.com oraz FB.
Pierwszy dzień drogi. Archiwum prywatne