Na okładce „Gościa” daty 1943 i 2023 przypominają o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej, ran niezagojonych. W środku nowego wydania przeczytacie m.in.:
- „Krwawiąca rana” – Bogumił Łoziński przypomina tło tragicznych wydarzeń na Wołyniu, sięga do historii, a także przedstawia współczesny kontekst tematu rzezi wołyńskiej.
- „Modlimy się za wszystkie ofiary” – w rozmowie z Andrzejem Grajewskim biskup łucki Witalij Skomarowski opowiada m.in. o relacjach lokalnego Kościoła katolickiego z prawosławnymi Kościołami, pamięci o rzezi wołyńskiej wśród współczesnych mieszkańców tej części Ukrainy oraz dalszych krokach w dziele pojednania Polaków i Ukraińców.
- „Kościół robi różnicę” – Jacek Dziedzina wraca do Listu do Diogneta z II wieku oraz pism niemieckiego teologa, ks. Gerhard Lohfink, by przybliżyć, czym jest Kościół rozumiany jako „społeczność alternatywna”.
- „Ręce do góry!” – Czy można nauczyć się uwielbienia? Czy Bogu jest ono do czegokolwiek potrzebne? Na te pytania odpowiedzi szuka Marcin Jakimowicz w rozmowie z Martą Miłuńską, założycielką Projektu Przebudzenie.
- „Pasterze wygnani” – losy kapłanów wypędzonych przez Rosjan z terenów okupowanych opisuje Beata Zajączkowska.
- „Ulmowie i inni” – 21 Żydów przetrwało wojnę ukrytych przez mieszkańców Markowej. Dlaczego markowianie odważyli się im pomóc? To pytanie stawia Jakub Jałowiczor.
- „Dywanik indyjski” – relacjom Stanów Zjednoczonych i Indii w perspektywie kilku ostatnich dziesięcioleci przygląda się Jacek Dziedzina.
A w "Gościu Gliwickim" - tylko w parafiach i w e-wydaniu (trzeba wybrać w lewym górnym rogu):
- „Nierozdzielni, chociaż różni” – uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła w gliwickiej katedrze i jubileusze kapłańskie.
- „Obecność pewna” – „Duchowość Maryi to przede wszystkim duchowość obecności, trwania” – powiedział bp Sławomir Oder w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach, w 100. rocznicę przyjęcia kopii rzymskiej ikony.
- „Posłani, żeby przemówić” – relacja z Pre-Festiwalu Życia w Rachowicach, na którym w pierwszym tygodniu wakacji spotkało się około 150 młodych ludzi.
- „Jest chaczkar, będzie kaplica” – Zabrze okazuje gościnę Ormianom. W 655-lecie istnienia Archidiecezji Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego i wielowiekowej przyjaźni ormiańsko-polskiej w mieście odsłonięty został pomnik w formie chaczkaru.
- „Na początek wakacji” – o półkoloniach organizowanych przez parafię Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach.
- Zapowiedzi wydarzeń.
«
‹
1
›
»
oceń artykuł