Wieczorem drugiego dnia Jan Stokłosa poprowadził fenomenalny koncert z zespołami Śląsk i 3 Dni 3 Noce. To była wyjątkowa muzyczna opowieść o losach św. Jana Chrzciciela.
Po poniedziałkowej inauguracji, wtorek był pierwszym pełnym dniem Festiwalu Życia, w którym uczestniczy ponad 1000 młodych ludzi z Polski i zagranicy. Po nieco chłodnej nocy festiwalowiczów na polu namiotowym wyrwała ze snu muzyczna pobudka, a zaraz potem przyszedł czas na spotkanie z pierwszym gościem, który do Kokotka przybył aż zza oceanu.
„Pan Bóg każdemu proponuje oryginalną ścieżkę życia. Czy mamy tyle odwagi?”
Prelegentem podczas porannej konferencji był bowiem o. prof. Andrzej Jastrzębski, misjonarz oblat i wykładowca Uniwersytetu św. Pawła w kanadyjskiej Ottawie, który prowadzi interdyscyplinarne badania nad integralnym ujęciem człowieka filozofii, teologii, psychologii i neurobiologii. Podczas konferencji, jakiej przed główną sceną słuchał już komplet festiwalowiczów, podejmował temat bycia oryginalnym, łącząc wątki z życia św. Jana Chrzciciela, który jest postacią przewodnią tegorocznego festiwalu, z fragmentami „Gwiezdnych Wojen”.
Spotkania w małych grupach. Grzegorz Szpak– Każdy z nas musi się zmagać ze swoją przeszłością, szczególnie ze swoją rodziną i ciemnością, jaka jest obecna w historii rodziny. Ale jest nadzieja! Pan Bóg chce odkupić te historie i każdemu proponuje oryginalną, niepowtarzalną ścieżkę życia. Czy mamy tyle odwagi, żeby zaryzykować i nią pójść? Czy też damy się przekonać, że jesteśmy nic nie warci, że musimy powtarzać schematy z przeszłości? Pan Bóg zaprasza nas na przygodę i daje wszystkie potrzebne środki, żebyśmy stali się tymi, kim być mamy – przekonywał o. prof. Andrzej Jastrzębski, podsumowując swoją konferencję.
Po południu uczestnicy festiwalu wzięli udział w pierwszych warsztatach, jakie wybrali spośród kilkudziesięciu propozycji, poruszającym nabożeństwie ognia na plaży nad stawem Posmyk oraz Mszy św., której przewodniczył bp Waldemar Musioł z diecezji opolskiej.
80 artystów na scenie i muzyczna opowieść o św. Janie Chrzcicielu
Drugi dzień festiwalu zakończył fenomenalny koncert, który poprowadził Jan Stokłosa – kompozytor, aranżer i dyrygent, laureat dwóch Fryderyków. Wydarzenie zostało w całości skomponowane i przygotowane wyłącznie na Festiwal Życia. Na scenie wystąpiło 80 artystów – muzyków orkiestry i chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz festiwalowego zespoły 3 Dni 3 Noce. Koncert był muzyczną opowieścią o życiu św. Jana Chrzciciela i przyciągnął setki dodatkowych słuchaczy, którzy przyjechali na ten wieczór do Kokotka z całego regionu.
– To bardzo kontemplacyjny wieczór, choć utwory mają różny charakter – niektóre są balladowe, w innych śpiewamy na chwałę Pana, ale są też fragmenty opisowe, które przedstawiają np. modlitwę Zachariasza w świątyni. Przed każdą piosenkę odczytujemy Pismo Święte, żeby zrozumieć, w jakim momencie wydarzeń się znajdujemy. Tworzenie tego koncertu było dla mnie wspaniałą podróżą przez życie św. Jana Chrzciciela, jego rozterki i posłannictwo – opowiadał przed występem Jan Stokłosa.
Co dzisiaj?
W programie konferencja Basi Turek, która jest pedagogiem, ciachem i od urodzenia porusza się na wózku. Mimo to stara się prowadzić aktywne życie i – choć fizycznie w 100 proc. jest zależna od innych ludzi – głęboko wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych – są tylko te trudniejsze do zrobienia.
Po południu kolejne plenerowe nabożeństwo i Msza św., którą odprawi bp Andrzej Przybylski z archidiecezji częstochowskiej. A wieczorem – mocny koncert 2Tm2,3! Zespół, który od kilku lat występował wyłącznie akustycznie, specjalnie na Festiwal Życia zebrał pełny skład i zagra swoje najbardziej znane kawałki w długo wyczekiwanym, rockowym wydaniu.
Wszystkie szczegóły dostępne na stronie: www.festiwalzycia.pl. Bilety jednodniowe, wejściówki na wydarzenia wieczorne oraz karnety weekendowe wciąż w sprzedaży online oraz stacjonarnie przy wejściu na teren imprezy.