W gliwickiej katedrze świętowano uroczystość patronów diecezji oraz jubileusze kapłaństwa. W tym roku wśród jubilatów jest bp Jan Wieczorek, który obchodzi 65. rocznicę święceń prezbiteratu.
W uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów diecezji gliwickiej i parafii katedralnej, Mszy św. przewodniczył bp Sławomir Oder, a wśród koncelebrujących byli bp Andrzej Iwanecki oraz księża obchodzący ważne jubileusze kapłaństwa.
Wśród nich w tym roku jest pierwszy biskup gliwicki Jan Wieczorek, który, niestety, ze względu na stan zdrowia nie był obecny dzisiaj w katedrze.
Biskup Wieczorek i ks. Jan Cichowski, były proboszcz parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika w Jawornicy obchodzą 65. rocznicę święceń kapłańskich. 55-lecie kapłaństwa świętują: ks. Gotfryd Fesser, były proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Górkach Śląskich, ks. Rajnard Gronowski, były proboszcz parafii św. Brata Alberta w Nowym Chechle, i ks. Klaudiusz Wiszkowski, były proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Boruszowicach, a ks. Eugeniusz Kozok, emerytowany proboszcz parafii Chrystusa Króla w Bytomiu-Stolarzowicach obchodzi 50. rocznicę święceń.
Bp Sławomir Oder. Klaudia Cwołek /Foto GośćW kazaniu bp Sławomir Oder nawiązując do uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła, powiedział: - Patrząc na dzieje ich życia, nie sposób nie zauważyć, jak bardzo byli oni różni, jak odmiennymi drogami prowadził ich Bóg.
Kazanie bp. Sławomira Odera:
- Chrześcijańska tradycja zawsze uznawała Piotra i Pawła za nierozdzielnych. Rzeczywiście razem reprezentują oni całą Ewangelię Chrystusa. Chociaż po ludzku bardzo różnią się od siebie, a w ich relacji nie brakowało napięć, ukazali nowy sposób bycia braćmi, przeżywany zgodnie z Ewangelią. Stało się tak dzięki działającej w nich łasce Chrystusowej. Jedynie podążanie za Nim prowadzi do nowego, trwałego braterstwa - podkreślił. I dodał, że wszyscy jesteśmy powołani do budowania takiego braterstwa.
Przypomniał, że tym, co ich połączyło tych dwóch Apostołów „nierozerwalnym węzłem braterstwa” była miłość Chrystusa. - A miłość do Chrystusa była odpowiedzią Piotra i Pawła na tę inicjatywę Boga. To ona ich uskrzydlała - dodał.
Chór katedralny pod kierunkiem prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody i organista katedry Bogdan Stępień. Klaudia Cwołek /Foto Gość- Spotkanie z Apostołami jest dla nas zachętą, aby nie zniechęcać się, nie ustawać w naszym zaangażowaniu w życie Kościoła. Chrystus potrzebuje każdego z nas. I jak nad brzegiem jeziora Tyberiadzkiego, stając przed barką naszego życia - jak uczynił to z Piotrem - pyta o miłość każdego z nas do Niego. A potem zaprasza, byśmy poszli za Nim paść Jego owce, aby służyć Kościołowi - powiedział bp Oder.
Na zakończenie biskup gliwicki, składając życzenia jubilatom, nawiązał do dnia własnych święceń kapłańskich i życzeń złożonych mu wtedy przez mamę: „jeśli masz być kapłanem, a teraz nim jesteś, to pamiętaj, żeby być świętym kapłanem, bo tylko takim warto być”. Przypomniał też pragnienie, które towarzyszyło mu, kiedy odprawiał pierwszą Mszę św., żeby każda kolejna była tak samo sprawowana jak ta pierwsza.