Katecheci na zakończenie roku szkolnego pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.
Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem w kaplicy Matki Bożej, które poprowadzili ks. Adam Spałek z sekcji szkolno-katechetycznej gliwickiej kurii, razem z katechetkami rejonu gliwickiego Katarzyną Kłysik i Anną Lyszczyną.
Następnie bp Sławomir Oder przewodniczył Mszy św. w rudzkiej bazylice. W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, nawiązał w kazaniu do postaci jego ojca Zachariasza. - Rozum, prowadząc go drogą czystej logiki, zawiódł go do zwątpienia, niewiary i niemowy. Kiedy jednak zaufał Bogu, jego język rozwiązał się i zaczął wielbić Boga. Akt wiary jest zarówno aktem rozumu ludzkiego, jak i woli, która ufa Bogu, ufa Słowu, które On wypowiada do człowieka - powiedział.
Nabożeństwo w kaplicy Matki Bożej Pokornej. Mira Fiutak /Foto Gość- Żyjemy dzisiaj w świecie, który wydaje się nie potrzebować Boga. Wielu żyje jakby Boga nie było, a hipoteza jego istnienia jest czymś niewygodnym i ograniczającym. W wielu sytuacjach życia Kościoła doświadczamy tego, że ludzie oddalają się, odchodzą. Nie potrafią w Kościele dostrzec obecności Boga, który obdarza swą łaską - stwierdził biskup, pytając jednocześnie, czy to oznacza, że w sercach ludzi nie ma pragnienia miłości Boga; czy wystarcza im tylko rozum i czysta logika? - Jestem głęboko przekonany i myślę, że takie jest też wasze przekonanie, że także dzisiaj człowiek potrzebuje Boga i podświadomie szuka Go - dodał.
Kazanie bp. Sławomira Odera:
Przypomniał przywoływane przez wielu, również przez Jana Pawła II na początku nowego tysiąclecia, stwierdzenie, że współczesny człowiek „chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami”.
- Myślę, że te słowa są dla nas wszystkich przede wszystkim umocnieniem: Bóg jest z nami. Są także wyraźną wskazówką i przynagleniem, aby to, co jest przedmiotem naszej troski, co jest katechizacją, nie ograniczało się tylko do przekazywania wiedzy o Bogu, ale aby było świadectwem mocy Jego słowa, aby było okazją do dawania świadectwa o autentycznym spotkaniu z Jego przemieniającą serce i życie człowieka łaską. My wszyscy zaangażowani w dzieło ewangelizacji musimy być autentycznymi świadkami prawdy o tym, że spotkanie z Chrystusem, żywym, może przemienić nasze serca i uczynić świat miejscem, w którym autentycznie żyjemy prawdą i łaską - powiedział bp Oder.
Dodał, że mamy żyć nie tylko logiką ludzkiej mądrości, ale zaufać też słowu Boga, i być świadkiem tego, że Bóg jest „hojny w pragnieniu obdarowywania nas szczęściem i życiem; że Chrystus jest spełnieniem naszych ludzkich pragnień”.