Mieszkanie, praca, żywność – o te rzeczy uchodźcy i migranci z Ukrainy pytają najczęściej.
Caritas gliwicka od pamiętnego 24 lutego 2022 roku bardzo rozwinęła działalność na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. – Na początku pomagaliśmy tysiącom ludzi, rozdawaliśmy wszystko, co potrzebne do życia, i pośredniczyliśmy w poszukiwaniu jakiegokolwiek lokum dla uchodźców. Wiele działań odbywało się spontanicznie.
Szybko się jednak okazało, że na tym nie sposób poprzestać. W październiku ub.r. we współpracy z Caritas Polska zostało powołane Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom (CPMiU). Pomoc jest systematyczna i dostosowana do konkretnych potrzeb i sytuacji, w jakiej znajdują się uchodźcy – mówi Małgorzata Węglarska, menedżer Caritas Diecezji Gliwickiej i prezes Fundacji Hedvigis. Obecnie w programie stałej pomocy jest zarejestrowanych około 900 osób, a liczba zgłaszających się po wsparcie cały czas rośnie.
Co jest potrzebne?
Mieszkanie, praca, żywność – o te rzeczy uchodźcy i migranci z Ukrainy pytają najczęściej. – Osoby, które do nas trafiają, otrzymują pomoc w postaci paczek żywnościowych i produktów, którymi dysponujemy. Cały czas wydajemy środki czystości, środki higieny dla dzieci, pampersy i odżywki. Gorzej jest z pracą, bo dużą barierą jest brak znajomości języka polskiego. O ile bierne rozumienie mowy jest dobre, komunikacja, niestety, w wielu przypadkach pozostaje na bardzo niskim poziomie. Dlatego od początku działania naszego Centrum Pomocy prowadzone są przez lektorów ze Szkoły Języków Obcych Britam kursy języka polskiego. Każda osoba, która ukończy kurs i zaliczy test sprawdzający, otrzymuje certyfikat. W pierwszej edycji ukończyło go 40 osób. Obecnie uruchomiona została druga edycja, która potrwa do końca czerwca, i jeszcze kilka miejsc jest wolnych – wyjaśnia M. Węglarska. Centrum na co dzień współpracuje z wieloma instytucjami, placówkami, osobami fizycznymi, specjalistami w różnych dziedzinach życia społecznego oraz wolontariuszami. Zatrudnia ekspertów z zakresu doradztwa zawodowego, pracownika ds. integracji dorosłych i dzieci oraz psychologa. – W kwestii utrzymania i zatrudnienia Centrum współpracuje z powiatowymi urzędami pracy i ośrodkami pomocy społecznej, a ponadto sami wyszukujemy miejsca pracy, pomagamy w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych i umawiamy staże. Zgłaszają się do nas również osoby niepełnosprawne, którym wskazujemy wyspecjalizowane placówki świadczące pomoc – przedszkola integracyjne, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centrum Integracji Niepełnosprawnych, a także kierujemy do naszego psychologa. Caritas utworzyła także bawialnię dla dzieci, gdzie pod okiem wyspecjalizowanej kadry pozostają bezpieczne i mogą miło spędzić czas – wylicza działania Caritas M. Węglarska.
W stronę pokoju i integracji
Mieszkanie i środki do życia to jednak nie wszystko. – Trauma, której uchodźcy doświadczyli jeszcze w Ukrainie, i śledzenie tego, co się tam dalej dzieje, gdzie zostały ich domy i rodziny, odbijają się na ich kondycji psychicznej. Wszyscy jesteśmy obciążeni wojną, a osoby, które uczestniczą w tym bezpośrednio, w Ukrainie zostawiły swoich bliskich, ciężar noszą nieporównywalnie większy. Dlatego uruchomiliśmy także poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w której nie brakuje pracy – zaznacza M. Węglarska. – Nieocenione znaczenie mają też spotkania integracyjne. Organizujemy je zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Są to zajęcia, które dla konkretnych grup wiekowych i ze względu na zainteresowania ogłaszamy w różnych terminach na stronie internetowej Caritas gliwickiej, mejlowo, w mediach społecznościowych i na plakatach. Specjaliści wraz z wolontariuszami Centrum organizują wyjazdowe spotkania do miast w obrębie diecezji, gdzie nadal działają punkty zbiorowego zakwaterowania uchodźców, dając w ten sposób możliwość skorzystania z ich pomocy i wsparcia, jakim dysponuje CPMiU.
Akcje trwają
Kto chce pomóc, wciąż może to zrobić. – Pamiętamy, jak przed rokiem najpierw ogłoszona była zbiórka najpilniejszych rzeczy. Żywność, odzież, leki, generatory prądu, koce, kołdry, poduszki, łóżka – wszystko to jest wciąż potrzebne i nadal systematycznie przekazujemy dary do Ukrainy. Przy współpracy z jednym z naszych strategicznych partnerów Caritas gliwicka wysłała tam 13 tirów, po 33 tony każdy, oraz cztery w pełni wyposażone karetki pogotowia. W miarę naszych możliwości pomagamy doposażyć transporty organizowane przez księży, osoby prywatne i instytucje. Dzielimy się tym, co pozyskujemy od sponsorów i darczyńców, a także od osób prywatnych – wyjaśnia M. Węglarska. Caritas diecezjalna włączyła się też w ogólnopolską akcję Paczka dla Ukrainy, która nadal trwa. Do specjalnych kartonów pakowane są produkty według określonej listy z wykazem potrzebnych rzeczy, od zapałek i świeczek, przez środki medyczne, po żywność długoterminową. Gotowe paczki przekazywane są z parafii do Caritas gliwickiej, skąd trafiają do magazynu centralnego w Lublinie i dalej transportowane są do wyznaczonych miejsc w Ukrainie. W 2022 roku w ten sposób z Gliwic wysłanych zostało około 1300 paczek o wartości 300 zł każda. Parafie włączyły się także w projekt Rodzina Rodzinie. Szczegóły tej akcji znajdują się na stronie www. caritas-gliwice.pl.
Kto to wszystko ogarnia?
W długofalową pomoc dla uchodźców i Ukrainy razem z CPMiU angażują się wszyscy pracownicy centrali Caritas gliwickiej oraz parafialne oddziały Caritas, placówki terenowe, wolontariusze, darczyńcy i sponsorzy, ludzie dobrej woli, młodzież i dzieci, wszyscy uczestniczący w zbiórkach żywności. Szczególnym wsparciem podczas zbiórek żywności pod okiem opiekunów wyznaczonych przez szkoły są uczniowie gliwickich szkół SP nr 38 i SP nr 6. – Lista ludzi ofiarnych i zaangażowanych jest naprawdę długa. Należy się im ogromny szacunek. W imieniu dyrektora Caritas Diecezji Gliwickiej ks. Jana Łojczyka oraz własnym składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom prywatnym, firmom, instytucjom, darczyńcom i wolontariuszom, którzy nie tylko w lutym 2022, ale cały czas systematycznie pomagają w tym trudnym dziele wsparcia i pomocy potrzebującym, rozumiejąc ogrom potrzeb tutaj na miejscu i w Ukrainie – mówi M. Węglarska. – Przy okazji chciałabym prosić o jak największe zrozumienie sytuacji, w jakiej wszyscy się znajdujemy. Zrozumienie jest podstawą naszego wspólnego działania i rozwoju. Jeśli wypracujemy więź porozumienia, będzie nam się razem lepiej żyło teraz i w przyszłości – podkreśla M. Węglarska.
Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom
Działa w siedzibie Caritas Diecezji Gliwickiej przy ul. Ziemowita 2, czynne we wtorki i czwartki od 9.00 do 14.00. Świadczy pomoc doraźną i długofalową w zakresie poradnictwa, pomocy psychologicznej i pedagogicznej, doradztwa zawodowego oraz integracji osób dorosłych i dzieci. W budynku przy ul. Ziemowita 3B wydawane są żywność i odzież. Osoby chcące wesprzeć działalność Caritas gliwickiej dla uchodźców i Ukrainy mogą zgłaszać się do centrali Caritas lub uzyskać informacje pod numerem telefonu 32 230 78 70.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się