Muzeum w Gliwicach zaprezentowało ostatnio dwie ważne dla dziejów miasta publikacje.
Internetowy Gliwicki Leksykon Historyczny, dostępny w całości online, poświęcony jest ludziom, których łączą miasto i działanie dla dobra Gliwic i jego społeczności. Biogramy dotyczą osób zmarłych, przedstawicieli różnych środowisk: lekarzy, duchownych, pedagogów, artystów i innych.
Autorem opublikowanych na początek 30 haseł jest dr Bogusław Tracz, a projekt graficzny to dzieło Marcina Gołaszewskiego. Leksykon nie ukaże się drukiem, ale za to będzie stale uzupełniany i poszerzany, zarówno o nowe postaci, jak i wcześniejsze okresy. Mają być w nim publikowane także materiały opracowywane w związku z Gliwickimi Dniami Dziedzictwa Kulturowego.
Ewentualne uwagi i sugestie, propozycje kolejnych, ważnych w historii miasta osób i materiałów archiwalnych, które powinny się znaleźć w leksykonie, można kierować na adres: redakcja@muzeum.gliwice.pl.
Nieco wcześniej drukiem ukazała się „Historia miasta Gliwic. Fragmenty kroniki miejskiej” ks. Johannesa Chrząszcza, w przekładzie i opracowaniu historyków Sebastiana Rosenbauma i Bogusława Tracza. To ostatnia, nieukończona praca badawcza ks. Chrząszcza, pozostawiona w rękopisie, teraz zrekonstruowana, z dodatkowymi informacjami umieszczonymi w przypisach, które poszerzają pierwotny tekst zgodnie z obecnym stanem wiedzy o historii miasta.
Ksiądz dr Johannes Chrząszcz (1857–1928) jest uważany – obok księdza Augustina Weltzla – za najwybitniejszego historyka Górnego Śląska przełomu XIX i XX wieku. Pozostawił ogromny dorobek pisany, m.in. monografie Białej, Krapkowic, Prudnika, Pyskowic i Toszka, historie licznych parafii i instytucji górnośląskich, popularną historię Kościoła katolickiego na Śląsku. Stworzył także Górnośląskie Stowarzyszenie Historyczne z siedzibą w Opolu i jego organ – kwartalnik „Oberschlesische Heimat”. Razem z Arthurem Schillerem założył Muzeum Górnośląskie w Gliwicach, którego spadkobiercą i kontynuatorem jest Muzeum w Gliwicach.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się