Leksykon w całości online poświęcony jest ludziom, których łączą miasto, działanie dla dobra i na rzecz Gliwic i jego społeczności.
Publikacja dostępna jest pod adresem www.leksykon.gliwice.pl.
Autorem opublikowanych haseł jest dr Bogusław Tracz, a projekt graficzny to dzieło Marcina Gołaszewskiego. Leksykon dostępny będzie tylko w wersji cyfrowej, w internecie, nie ukaże się drukiem.
- Z jego pomocą pragniemy przypomnieć życiorysy ludzi najbardziej zasłużonych dla naszego miasta. To jest przyświecająca nam idea i kryterium, w oparciu o które realizujemy nasze przedsięwzięcie. Nie chodzi nam bowiem o ludzi znanych czy "światowej sławy", ale o tych, bez których historia Gliwic, tego konkretnego miasta na mapie, potoczyłaby się nie tylko inaczej, ale byłaby po prostu uboższa, mniej warta tego, by o niej pamiętać. Nie dzielimy osób dla Gliwic zasłużonych na "swoich" i "obcych", na "prawdziwych" gliwiczan i "przyjezdnych" czy - jak ich kiedyś nazwał były wiceprezydent miasta - "przybłędów". Przeciwnie - chcemy uhonorować wszystkich, którzy ofiarowali miastu to, co mieli najlepszego, bez względu na to, czy się w nim urodzili i czy w Gliwicach pozostali na zawsze. Przypominamy tych, co łączą, nie dzielą. W leksykonie znajdą się wyłącznie ci, których karta życia jest już zamknięta, ale pamięć o ich dokonaniach, pamięć, która jest rodzajem wdzięczności potomnych, nigdy zatrzeć się nie powinna - mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.
Dzięki wersji cyfrowej leksykon będzie można stale poszerzać i rozwijać. Oprócz biogramów ludzi dla miasta zasłużonych już niedługo mają być w nim publikowane także materiały opracowywane w związku z Gliwickimi Dniami Dziedzictwa Kulturowego.
Ewentualne uwagi, propozycje kolejnych, ważnych w historii miasta osób, które powinny się znaleźć w leksykonie, materiałów archiwalnych, które powinny zostać w nim udostępnione, a także inne sugestie można kierować do redakcji "Leksykonu..." na adres: redakcja@muzeum.gliwice.pl.