Modlitwa dziękczynna w katedrze w 30. rocznicę sakry biskupa Jana Kopca i 5. rocznicę sakry biskupa Andrzeja Iwaneckiego.
W uroczystość Objawienia Pańskiego w gliwickiej katedrze Mszy św. przewodniczył bp Jan Kopiec, który dzisiaj obchodzi 30. rocznicę święceń biskupich, a pięć lat temu, 7 stycznia, w tym miejscu z jego rąk sakrę biskupią otrzymał bp Andrzej Iwanecki. Razem z nimi Eucharystię koncelebrowali biskupi z Opola - Andrzej Czaja, Paweł Stobrawa i Rudolf Pierskała oraz księża diecezji gliwickiej i opolskiej.
Biskup Kopiec sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1993 roku w bazylice watykańskiej z rąk papieża Jana Pawła II. Następnie przez 19 lat był biskupem pomocniczym w Opolu, a przez kolejne 11 lat pełnił posługę biskupa gliwickiego, drugiego w historii tej diecezji.
- Z wielką wdzięcznością staram się przeżywać ten dzisiejszy dzień za te dwa Kościoły diecezjalne, w których pracowałem: opolski i gliwicki - powiedział jubilat.
Bp Andrzej Czaja w kazaniu przypomniał sens obchodzonej tego dnia uroczystości. - Objawienie jest czymś żywym. To wydarzenie, która wciąż się dokonuje. Bóg komunikuje nam, ludziom, określoną prawdę. A człowiek, przyjmując ją, staje się wyznawcą Chrystusa, wyznawcą Trójjedynego Boga. I tak pomnaża się i rozwija w ciągu wieków wspólnota wierzących, czyli Kościół. I to właśnie Kościół-Matka ma prawo i obowiązek zarazem pomagać nam w przeżywaniu tych treści przez Boga objawionych - powiedział.
Kazanie bp. Andrzeja Czai:
Nawiązał do ustanowienia Apostołów i funkcji, którą Jezus powierzył im i ich następcom. - Dał im charyzmat, który my nazywamy charyzmatem pasterza, czyli reprezentowania Boga w tym świecie. To szczególna zdolność, ale i zobowiązanie do działania w zastępstwie Chrystusa na ziemi - podkreślił biskup opolski.
Apelował o uważność na to, co Bóg mówi, przyjmowanie tego słowa i życie nim. I ten sposób budowanie Kościoła, do czego szczególnie motywuje hasło programu duszpasterskiego tego roku liturgicznego, które brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
Biskup opolski podziękował biskupowi Kopcowi za jego posługę w obu diecezjach. - Dziękuję za twoją umiejętność łączenia tego, co wybrzmiewa w słowie Bożym z tradycją Kościoła, która jest wpleciona w jego historię - podkreślił, dodając że podstawą jest zawsze słuchanie tego, co Duch Boży mówi do Kościoła.
- Dziękuję za mądrość, która jest owocem takiej służby słowu Bożemu i słuchania Ducha, na bazie solidnej znajomości historii, w tym historii Kościoła. Dalej chcemy czerpać z tej twojej mądrości pasterza, umiejętności dystansowania się nieraz do trudnych spraw w Kościele, by nie ulegać negatywnym emocjom. I przekonania, że najważniejsze jest to, żeby nigdy nie zwątpić, coraz bardziej ufać Panu Bogu i Jemu wszystko zawierzać - powiedział biskup opolski.
Na zakończenie w imieniu księży i diecezjan podziękowania oraz życzenia biskupom świętującym rocznice sakry złożył ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej.
Anuncjacja, czyli ogłoszenie Wielkanocy i świąt ruchomych:
W nawiązaniu do starożytnego zwyczaju po Ewangelii w formie uroczystego śpiewu podane zostały daty ważnych świąt ruchomych nowego roku liturgicznego, wśród nich ta najważniejsza - Zmartwychwstania Pańskiego. A na zakończenie liturgii pobłogosławione zostały woda, kadzidło i kreda.