Naukowcy, współpracownicy i przyjaciele uhonorowali jubilata z okazji 75. rocznicy urodzin, 50. rocznicy święceń prezbiteratu, 30. rocznicy sakry biskupiej i 40-lecia pracy naukowej.
Uroczystość odbyła się 14 grudnia w Ośrodku Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Gliwickiej w Pławniowicach. Przebiegła w podniosłej, a zarazem przyjacielskiej atmosferze ludzi, których łączy ta sama misja i pasja.
Laudację wygłosił ks. dr hab. Krystian Kałuża, prof. UO, dyrektor Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Opolskiego.
Ks. dr hab. Krystian Kałuża, prof. UO podczas laudacji. Klaudia Cwołek /Foto GośćPrezentując działalność naukową i publikacyjną jubilata, wyróżnił trzy jego obszary badawcze: pracę edytorską, biografistykę i szeroko pojętą historię Kościoła na Śląsku, z wyraźnie zarysowaną optyką skierowaną na Kościół opolski i gliwicki. W tym ostatnim wśród pozycji zwartych zwrócił szczególną uwagę na prace „Dzieje Kościoła katolickiego na Śląsku Opolskim” i „Diecezja gliwicka, dzieje i współczesność”.
- Ksiądz biskup Jan Kopiec to osoba znana i uznawana w środowisku historyków zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Jest niekwestionowanym znawcą nowożytnej historii Kościoła powszechnego oraz Kościoła na Śląsku. Pełnił lub nadal pełni różne funkcje naukowe: profesora teologii, kierownika Katedry Historii Kościoła i Patrologii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, członka Rady Naukowej Episkopatu Polski, członka Rady ds. Dziedzictwa Kulturowego EP. Jest także członkiem Towarzystwa Naukowego KUL, Görres-Gesellschaft zur Pflege der Wissenschaft w Kolonii oraz Wrocławskiego Towarzystwa Historycznego. Ponadto w ramach Komisji Konkordatowej jest przewodniczącym Zespołu do spraw Archiwów - wymienił wybrane pola działalności biskupa gliwickiego. - Dorobek naukowy ks. biskupa Jana Kopca jest imponujący i można tylko podziwiać, trudniej naśladować - zaznaczył.
ks. dr hab. Mateusz Rafał Potoczny, dziekan Wydziału Teologicznego UO prezentuje Jubileuszową Księgę Pamiątkową. Klaudia Cwołek /Foto GośćBiskup prof. Jan Kopiec wypromował 11 doktorów oraz 70 magistrów, brał udział w 15 przewodach habilitacyjnych i 31 przewodach doktorskich w charakterze recenzenta.
- Jest zatem uzasadniona nadzieja, że jego pasja, że jego warsztat naukowy będą przeniesione na jego uczniów i kontynuowane - podkreślił laudator.
Przypomniał, że w uznaniu za wybitne osiągnięcia naukowe Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie w 2020 roku nadał bp. Janowi Kopcowi, ordynariuszowi diecezji gliwickiej tytuł doktora honoris causa.
Zdradził też, że niedawno zapytał jubilata, czy ma jakieś plany naukowe na czas zbliżającej się emerytury. - Odpowiedział, z właściwym sobie poczuciem humoru: "Nie, niczego nie planuję, bo ci, którzy planowali, już nie żyją” - relacjonował.
Po odebraniu Księgi Pamiątkowej bp Jan Kopiec odniósł się do tego wątku, zostawiając jednak słuchaczom nadzieję na powstanie kolejnych dzieł czy wspomnień.
- Dziękuję bardzo serdecznie za ten prezent, który też pokazuje, ile działania jest w nas i ile możliwości działania jest w nas - mówił. - Kiedy tak słucham i spoglądam, widzę, że moich starych nauczycieli już nie ma, są w niebie. Ale idą następne pokolenia i myślę, że ja też już powoli będę zmierzał do podsumowania. Taka pamięć i takie wydobywanie tego, na co się zdobyłem w moim życiu, że to jest nie tylko bardzo przyjemną rzeczą, ale jest to także pewne rozliczenie się z tym wszystkim, co jest przynagleniem, żeby życia nie zmarnować - podkreślał. - Mam nadzieję, że ten „potężny prezent” jest też potwierdzeniem tego, że warto było do czegoś rękę przyłożyć i jeżeli rzeczywiście coś z tego może dobrego wyniknąć, to tylko chwała Bogu! Dziękuję też dobrym ludziom, którzy mnie poprowadzili, którzy mnie wspierali, którzy nie przekreślili wszystkiego, co robiłem - powiedział jubilat.
Jubilat podczas przyjmowania księgi. Klaudia Cwołek /Foto GośćKsięgę pamiątkową uroczyście wręczyli profesorowie UO: ks. dr hab. Krystian Kałuża i ks. dr hab. Mateusz Rafał Potoczny, dziekan Wydziału Teologicznego, oraz prof. dr hab. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu i członek Rady Naukowej UO.
Księga pt. „Patrimonium Ecclesiae Christi tradere” pod redakcją ks. dr. hab. Piotra Góreckiego, profesora UO i ks. dr. Jana Pyki, wieloletniego pracownika Kurii Diecezjalnej w Opolu, składa się z dwóch tomów. Pierwszy dotyczy osoby bp. Jana Kopca, to jego biogram i prezentacja dokonań naukowych. Drugi zawiera ponad 40 artykułów naukowych historyków i teologów z wielu uczelni w Polsce i z zagranicy.