Przedstawiciele ruchów, wspólnot i stowarzyszeń działających w diecezji modlili się w gliwickiej katedrze.
W trzecią niedzielę Adwentu Mszy św. w ich intencji przewodniczył bp Andrzej Iwanecki, a koncelebrowali ją księża odpowiedzialni za te grupy i stowarzyszenia w diecezji.
- Jako wspólnota wspólnot chcemy się modlić za każdą z nich z osobna, ale też za wszystkie razem, żebyśmy mogli jako Kościół rozwijać się i wzrastać - powiedział na rozpoczęcie ks. Artur Sepioło, diecezjalny koordynator ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. - Zachęcam, żeby ten czas adwentowy był czasem dobrego spotkania, dobrego słowa i odkrywania tego, że przychodzący Bóg rzeczywiście odpowiada na nasze potrzeby, wzywając nas do świętości, która z jednej strony jest tajemnicą, a z drugiej zadaniem - przypomniał.
Podczas Mszy św. pięcioro członków Akcji Katolickiej złożyło swoje uroczyste ślubowania.
Biskup Iwanecki przypomniał, że ta Eucharystia jest wspólnym dziękczynieniem za życie w Kościele. Wiele grup oznacza wiele charyzmatów i posług, różne zadania, które wypełniają i różne drogi, którymi idą w kierunku Pana Boga. - Chcemy dzisiaj zauważyć, docenić i podziękować za to wszystko co nas łączy, za ten wspólny fundament, którym jest Jezus Chrystus - podkreślił.
Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. Mira Fiutak /Foto GośćNawiązał do czytanego fragmentu Ewangelii o Janie Chrzcicielu przebywającym w więzieniu. - To już nie ten Jan, który donośnym, pewnym głosem obwieszcza „Przygotujcie drogę dla Pana”. W tym momencie pyta Jezusa ustami swoich uczniów: czy Ty jesteś tym, który ma przyjść. Potrzebuje kolejnego potwierdzenia, potrzebuje umocnienia swojej wiary - powiedział bp Iwanecki.
Homilia bp. Andrzeja Iwaneckiego:
- Te liczne pytania zanotowane w Ewangelii kierowane do Jezusa są potrzebne i nam, jakby ktoś w naszym imieniu je stawiał. Potrzebujemy wyjaśnienia wątpliwości, światła prawdy, aby umocniła się nasza wiara. Żeby skrócony został dystans pomiędzy naszymi wyobrażeniami Jezusa a rzeczywistym Panem, który się objawia - zauważył biskup. - Przykład Jana Chrzciciela pokazuje nam, że warto stawiać pytania Jezusowi, a mamy ich czasem wiele. Modlitwa, spotkanie z Bogiem to świetny moment na wyrażanie naszych wątpliwości w wierze, na stawianie pytań samemu Bogu.
Uczestnicy spotkania w katedrze modlili się też za zmarłych członków wspólnot i ruchów oraz śp. biskupa Gerarda Kusza, który często przewodniczył tej modlitwie w katedrze.
Po zakończeniu Mszy św. druga część spotkania odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II.