Nowy numer 11/2024 Archiwum

Region. Od 11 grudnia pociągi znów pojadą do Wisły-Głębiec

Po trzech latach prac, 11 grudnia pociągi wrócą na przebudowaną linię z Chybia do Wisły-Głębiec - podały w środę PKP Polskie Linie Kolejowe. Czas przejazdu z Katowic do Wisły ma skrócić się o pół godziny - do 100 minut.

„Szybko i komfortowo od niedzieli 11 grudnia pojedziemy pociągiem w Beskid Śląski do Wisły. Dostęp do kolei zwiększy nowy przystanek Ustroń Brzegi i przebudowane perony. PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły prace za prawie 460 mln zł, dofinansowane ze środków unijnych w ramach RPO Woj. Śląskiego na lata 2014-20” – napisała w środę Katarzyna Głowacka z biura prasowego PLK.

Chodzi o zakończenie remontu 41-kilometrowego odcinka z Chybia (na magistrali E65 między Czechowicami-Dziedzicami i Zebrzydowicami) do Wisły Głębiec, wraz z odbudową przylegającego połączenia z Goleszowa do Cieszyna. Dotąd przejazd między z Chybia do Głębiec zajmował 75 minut, a z Katowic - 135 min.

Prace zamówiono jesienią 2019 r. Najpierw, wiosną 2021 r. otwarto nowy tor między Chybiem i Skoczowem, a we wrześniu br. – połączenie Goleszów – Cieszyn. Teraz zostanie otwarty pozostały, liczący ok. 20 km, odcinek Goleszów – Wisła Głębce.

Jak wynika z informacji Głowackiej, przebudowano perony na siedmiu stacjach i przystankach: Ustroń, Ustroń Zdrój, Ustroń Polana, Wisła Jawornik (dawniej Obłaziec), Wisła Uzdrowisko, Wisła Dziechcinka i Wisła Kopydło; zbudowano też nowy przystanek Ustroń Brzegi, między Ustroniem Zdrojem a Ustroniem Polaną.

Prócz remontu infrastruktury torowej i trakcyjnej, wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym na tej górskiej trasie wyremontowano 140 obiektów inżynieryjnych, m.in. zbudowany w 1933 r. malowniczy wiadukt kolejowy o długości 120 m i wysokości 25 m w Wiśle Łabajowie oraz most kolejowy nad Wisłą w Wiśle Dziechcince.

Wcześniej, na odcinku Chybie – Skoczów, przebudowano stacje i przystanki: Chybie Mnich, Zaborze, Pierściec oraz Skoczów i zbudowano nowy przystanek Skoczów Bajerki. Na odbudowanym odcinku Goleszów – Cieszyn, po dziewięciu latach niekursowania pociągów, oddano stacje i przystanki: Skoczów Bładnice, Goleszów, Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Uniwersytet (dawniej Mnisztwo) oraz Cieszyn. Odcinek Goleszów – Cieszyn pociągi pokonują w nieco ponad 10 minut, a przejazd z Katowic do Cieszyna przez Skoczów i Goleszów trwa ok. 90 min.

Cała inwestycja objęła wykonanie łącznie ponad 50 km torów i sieci trakcyjnej. Zamontowano nowe ogrzewane rozjazdy oraz urządzenia poprawiające przepustowość linii. Przebudowano 77 przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych. Powstało lokalne centrum sterowania w Skoczowie.

Prace na jednotorowych szlakach wiązały się z ich zamknięciami; Koleje Śląskie, obsługujące połączenia m.in. z Katowic do Wisły Głębiec, zapewniały zastępczą komunikację autobusową.

Unijny projekt pod nazwą "Rewitalizacja linii nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn/Wisła Głębce" był jedynym projektem modernizacji infrastruktury kolejowej w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-20.

Jak zasygnalizowały już wcześniej władze woj. śląskiego, w niedzielę, z okazji przywrócenia ruchu linii kolejowej Katowice – Wisła, odbędzie się przejazd pociągu specjalnego. Wyjedzie on o godz. 12.44 z Katowic, by dotrzeć o godz. 14.11 do Wisły Uzdrowiska.

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy