Nowy numer 48/2023 Archiwum

Wręczono sześć Medali Miasta Bytomia

Laureatem tegorocznej edycji wyróżnienia został bp Jan Kopiec, który otrzymał je w dziedzinie naukowej.

W Bytomskim Centrum Kultury wręczone zostały dzisiaj Medale Miasta Bytomia. To honorowe wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom za szczególne osiągnięcia dla miasta w różnych dziedzinach - gospodarczej, kulturalnej, naukowej, społecznej i sportowej.

Tegorocznym laureatom przekazali je prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz przewodniczący Rady Miasta Michał Staniszewski.

Bp Jan Kopiec, związany z Bytomiem, gdzie mieszkał i uczęszczał do szkoły, został doceniony w dziedzinie naukowej, jako historyk, profesor nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła, pracownik naukowy, członek watykańskiej Sekcji Nauk Historycznych Komisji Nauki i Wiary oraz autor ponad 560 artykułów, 15 prac zwartych oraz ponad 260 tekstów popularnonaukowych i publikacji, w tym 10 książek, m.in.: wydawanych w Rzymie „Acta Nuntiaturae Poloniae”. W tym roku obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich, 30-lecie sakry biskupiej, a w grudniu 75. urodziny.

W dziedzinie sportowej medal otrzymał Andrzej Filipek, bytomski sportowiec, trener, działacz i sędzia bokserski, propagator boksu i wychowawca pokoleń młodych bytomskich sportowców, były wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego, a do roku 2020 prezes Śląskiego Związku Bokserskiego.

Medal w dziedzinie kulturalnej został przyznany Bogdanowi Kurowskiemu, soliście Opery Śląskiej, który na różnych scenach wystąpił ponad 2600 razy w 200 premierach i 95 tytułach spektakli. Jest kompozytorem „Requiem” poświęconego Sławomirowi Książkowi, którego prawykonanie odbyło się w 2016 r. w Bytomiu, autorem kolęd, pieśni solowych i chóralnych; opracowań, aranżacji pieśni i arii oraz opery buffo „La Serva Padrona” z własnym przekładem libretta.

W dziedzinie społecznej wyróżnienie otrzymał Mirosław Synowiec, starszy brygadier, w latach 2017-2020 komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu, odpowiedzialny za budowę strażnicy komendy miejskiej przy ul. Łużyckiej, obecnie zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Medale w dziedzinie społecznej otrzymały także działająca od ponad 30 lat Spółdzielnia Mieszkaniowa „Miechowice”, i Zespół Szkół Technicznych w Bytomiu, największa szkoła techniczna w mieście.

Wręczenie wyróżnień odbyło się podczas koncertu „Niepodległa”, w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego, który rozpoczął obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bytomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy