W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu 29 października bp Jan Kopiec przewodniczył Mszy św., podczas której poświęcił nowy ołtarz. Uroczystość miała odbyć się dwa lata temu, ale pandemia pokrzyżowała te plany.
Eucharystia była zwieńczeniem wysiłków włożonych w kapitalny remont kościoła. Modlono się i dziękowano za architektów, budowniczych, firmy i ekipy budowlane oraz za pracę wielu ludzi otwartego i gorącego serca. Historię kościoła i etapy 16 lat prac remontowych we wstępie do liturgii przedstawił proboszcz parafii ks. Bronisław Jakubiszyn.
– Parafia nasza liczy dopiero 32 lata, choć początki kościoła sięgają 1505 roku. Wcześniej był to kościół szpitalny z drewna, a ponieważ groził zawaleniem, został rozebrany. W jego miejsce zbudowano jednonawowy w 1845 roku, który został udostępniony wojsku i z czasem rozbudowany o dwie boczne nawy w 1930 roku. Po wojnie od 1962 roku stał się kościołem rektorskim, a w 1990 roku samodzielną parafią – mówił proboszcz. Wymienił też krótko zakres wykonanych prac, podczas których wyremontowano dach, wieżę, elewację, mur oporowy, obejście i wnętrze świątyni. W środku wykonano nowy ołtarz główny i odrestaurowano boczne, odnowiono stacje drogi krzyżowej i wykonano nowe ogrzewanie. Kościół ma też nowe organy. A wszystko to dzięki ofiarności parafian i ludziom dobrej woli.
W homilii bp Kopiec mówił o znaczeniu ołtarza w świątyni, który jest w centrum i jednoczy wszystkich wiernych. – On ma być pięknym znakiem, który będzie wskazywać, że tutaj dla naszego zbawienia i oświecenia dokonuje się wielka tajemnica, w której Bóg z człowiekiem zawiera przymierze. To wszystko oznacza, że ołtarz jest przedłużeniem krzyża Jezusa Chrystusa – powiedział biskup gliwicki. Zaznaczył również, że ołtarz zawsze powinniśmy otaczać szczególną czcią i poszanowaniem, ponieważ na nim dzieją się rzeczy dla naszego dobra, umocnienia i wzbogacenia. Następnie odbyły się obrzędy poświęcenia ołtarza, w którym zostały umieszczone relikwie św. Benigny i św. Bonifacji. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych i modlitwie poświęcenia biskup namaścił ołtarz olejem Krzyżma Świętego. Następie ołtarz został okadzony, odświętnie ubrany w obrus, świece oraz krzyż ołtarzowy, i przygotowany do sprawowania Eucharystii. A od paschału zostały zapalone świece. Modlitwę zakończyło odśpiewane dziękczynnego Te Deum.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się