Nowy numer 09/2024 Archiwum

Miłość odpowiedzią na czasy niepokoju

W pierwszy weekend listopada w Bytomiu u jezuitów odbywa się V Forum Rodziny.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią powróciła formuła spotkań na żywo w licznym gronie z otwartą przestrzenią do spotkania przy kawie i ciastku. Zaproszonymi gośćmi są o. Ksawery Knotz, kapucyn. o Marek Kowalcze, franciszkanin, oraz ks. Jarosław Ogrodniczak, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich i dekanalny duszpasterz rodzin, który głosi kazania podczas niedzielnych Mszy św. Podczas forum każdy mógł znaleźć coś dla siebie – osoby samotne, narzeczeni, małżeństwa, całe rodziny.

Miłość odpowiedzią na czasy niepokoju   Baner informujący o wydarzeniu. FB Forum Rodziny w Bytomiu.

Stabilność w niestabilnym świecie

Forum to wydarzenie organizowane przez Duszpasterstwo Małżeństw działające przy parafii, Wspólnotę Trudnych Małżeństw Sychar oraz osoby zaangażowane w spotkania 12 Kroków odbywające się u jezuitów. Temat tegorocznego spotkania to „Miłość w czasie kryzysu”.

- Gdy spotkaliśmy się ponad rok temu, jeszcze przed czwartą edycją forum, to  zaczęliśmy analizować co się działo w minionym czasie -  pandemia, niepewność - pojawił się zalążek tematu. Potem spotkaliśmy się w lutym tego roku, gdy wybuchła wojna w Ukrainie i wtedy już powstał konkretny temat, bo lęk był powszechny – opowiada Sylwia Tymińska z Duszpasterstwa Małżeństw. – Warto się było zająć odpowiedzią na pytanie, jak sobie ludzie radzą w tych czasach – dodaje.

Randka Małżeńska i Narzeczeńska

Spotkanie odbyło się pod hasłem – Dojrzewanie w Małżeństwie, a co z seksem? Poprowadził je o. Ksawery Knotz, kapucyn, znany duszpasterz małżeństw i rodzin. Był długo wyczekiwanym gościem, bo jak przyznają organizatorzy, zaprosili go już 5 lat temu, czyli na samym początku, kiedy forum startowało.

– W relacji małżeńskiej jest napięcie pomiędzy odrębnością, a dostosowaniem się – zauważa o. Ksawery.  Postulatem dojrzałości byłaby równowaga – zaznaczył prelegent.

Randka była podzielona na dwie części – w pierwszej kapucyn poprowadził wykład dla wszystkich małżonków i narzeczonych, a w drugiej - jak na randkę przystało - były kwiaty, świece i czas dla siebie w parach przy domowych wypiekach oraz kawie w specjalnie przygotowanych salach, bo zgłosiło się tak dużo par, że jedna nie wystarczyła.  

Miłość odpowiedzią na czasy niepokoju   o. Marek Kowalcze, franciszkanin. Magdalena Kielnar

Samotność i kryzys

Spotkanie „Masz siebie, masz innych, nie musisz być sam” prowadził o. Marek Kowalcze, franciszkanin, znany już parafianom z cyklu spotkań na temat teologii ciała Jana Pawła II. – Ludzie byli zachwyceni, jak prosto mówi o rzeczach ważnych, więc ponownie zgodził się przyjąć nasze zaproszenie – podkreślają organizatorzy.

– Samotność jakoś dotyczy człowieka i - co ciekawe - często dotyczy również ludzi, którzy żyją w relacjach – mówił. – Temat, który zaproponowałem to taka droga, przez to jak było na początku, jak Pan Bóg chciał, żeby wyglądało nasze życie, jak ono wygląda teraz i co ewentualnie możemy zrobić, żeby sytuacja się zmieniła – wyjaśnił. Jak podkreślił, każdy z nas jest darem dla samego siebie. Nikt z nas nie mógł sam podjąć decyzji, aby zaistnieć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy