Ponad stuletni zrewitalizowany obiekt został udostępniony zwiedzającym. W sobotę czeka na nich w tym miejscu dużo atrakcji.
Zabrzańska Wieża Ciśnień to charakterystyczny punkt miasta. Pięć lat temu kupiło ją Muzeum Górnictwa Węglowego i przystosowało do działalności wystawienniczej, społecznej i naukowej.
W kopule zrewitalizowanego obiektu można oglądać ekspozycję pn. „Carboneum” (do końca października jej zwiedzanie jest darmowe). W tzw. podzbiorniku działa kawiarnia, a w niewielkiej latarni na szczycie wieży - punkt widokowy.
Licząca ponad 100 lat Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Zbudowana w 1909 r. na planie ośmiokąta - ma
Znajdująca się w niej wystawa to nowoczesna ekspozycja poświęcona węglowi jako pierwiastkowi chemicznemu oraz jego obiegowi w naturze, którą przygotowała firma Adventure Ekspozycje. Główną jej część umieszczono w dawnym zbiorniku na wodę na wysokości ponad
Jutro, w sobotę, od 14.00 do 18.00 odbędzie się wielki Rodzinny Piknik. W programie m.in. pokazy chemiczne, zabawy i animacje z kolektywem teatralnym ,,Lufcik na korbkę”, zwiedzanie wystawy Carboneum (wstęp wolny), o 16.00 – występ Teatru Ocelot z akrobacjami na wieży, o 17.00 występ akordeonisty Marcina Wyrostka. Będą również warsztaty kreatywne dla najmłodszych, gry i zabawy oraz strefa gastronomii.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.muzeumgornictwa.pl.
W 2017 r. Muzeum Górnictwa Węglowego, z pomocą miasta, przygotowało unijny projekt rewitalizacyjny o charakterze muzealno-społecznym i wykupiło wieżę. Prace budowlane trwały od 2019 r. Koszt projektu szacowany jest na 34,1 mln zł (przy dofinansowaniu 23,6 mln zł).
Unijny projekt zakłada działania związane z szeroko rozumianą rewitalizacją społeczną, dlatego np. Centrum Żywego Rzemiosła, które ma powstać w piwnicach wieży, będzie odtwarzać tradycyjne zanikające zawody rzemieślnicze związane ze śląską tradycją.
Zgodnie z założeniami projektu na parterze będzie Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i przestrzeń wystawiennicza. Na pierwszym piętrze zaplanowano Centrum Działań Rewitalizacyjnych i Ośrodek Dokumentacji Górniczej, a na drugim - Akademię Młodych Talentów i Akademię Seniora.
W otoczeniu obiektu zaplanowano m.in. parking na prawie 30 pojazdów i „podwórko śląskie” pomyślane jako przestrzeń spotkań i aktywizacji społecznej mieszkańców.