Diecezjalne dożynki. Rolnicy dziękowali w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach za zebrane plony.
Dzisiaj w Rudach odbyły się diecezjalne i gminne dożynki, na których zebrali się rolnicy, ogrodnicy i działkowcy. Delegacje różnych parafii przyjechały z koronami żniwnymi. Mszy św. w rudzkiej bazylice przewodniczył bp Andrzej Iwanecki.
Starostowie dożynek Halina Koczwara i Rafał Remiorz z Rud przynieśli do ołtarza chleb, a przedstawiciele różnych środowisk złożyli dary z tegorocznych plonów.
Biskup Iwanecki odniósł się w kazaniu do czytanego fragmentu Ewangelii o nieuczciwym rządcy. - Odnajdujemy w tej przypowieści dwa wymiary naszego życia - doczesny i przyszły, nadprzyrodzony. Wszystko, co teraz czynimy, ma wykraczać poza porządek doczesny, nasze działanie, nasza praca mają być ukierunkowane na przyszłość - podkreślił.
Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:
Przypomniał też o dobrym zarządzaniu pieniędzmi, które nie mogą być celem życia. - Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii przestrzega przed pewną schizofrenią duchową w naszym życiu, jakimś rozdwojeniem. Próbą pogodzenia porządków, których nie da się pogodzić - powiedział.
Odniósł się też do sytuacji w Ukrainie. - Wciąż docierają do nas straszne informacje o ogromnym złu, które się tam dzieje. Odbierane jest życie ludziom, a także odbierany jest chleb. Ukraina, która była jednym z większych krajów produkujących żywność, dzisiaj walczy o wolność. Pola, które rodziły zboża, są zaminowane, zniszczone. Dary Boże zmarnowane. Pojawia się widmo głodu. Tym bardziej powinniśmy sobie uświadomić, że mamy się dzielić chlebem z potrzebującymi - powiedział bp Iwanecki, dziękując za taką postawę i apelując o dalsze wspieranie tych, którzy tego potrzebują.
Apelował też o budowanie pokoju na różnych płaszczyznach. Najpierw we własnym sercu, potem w rodzinie i relacjach sąsiedzkich, w społeczeństwie i między narodami.
Od tego roku funkcję diecezjalnego duszpasterza rolników pełni ks. Adam Bryła, proboszcz parafii w Tworogu. - Swoją obecnością tutaj pokazujecie, jak bardzo zależy wam na tym, żeby Panu Bogu powiedzieć to słowo "dziękuję". Tą wspólną modlitwą pokazujecie Jego pierwszeństwo w waszej pracy. Niech Pan Bóg dodaje wam sił do tej pracy fizycznej, ale też wysiłku duchowego, aby wzrastać - powiedział nowy duszpasterz rolników.
Po modlitwie w bazylice wszyscy przeszli w procesji na plac naprzeciw rudzkiego opactwa, gdzie odbył się piknik zorganizowany przez Śląską Izbę Rolniczą.