Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ostropa na gliwickim rynku

Obok ratusza do 7 października można oglądać wystawę poświęconą najbardziej śląskiej z obecnych dzielnic miasta. To pierwszy akcent Jubileuszowych XX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Natomiast pierwszy wykład 16 września, dostępny online, wygłosi ks. prof. Piotr Górecki.

Wydarzenie pt. „Ostropa. Od podmiejskiej wsi do dzielnicy Gliwic. Ciągłość tradycji” trwa do 18 września. Zainstalowana na rynku wystawa na planszach ze zdjęciami i tekstem przybliża historię i dziedzictwo dzielnicy, uwzględniając różna aspekty życia i kultury, m.in. parafie i kościoły, szkolnictwo, przemysł wydobywczy i tradycje górnicze. Swoje miejsce znalazła na niej także kultywowana od wieków procesja konna.

Główne części obchodów zainauguruje 16 września wykład pochodzącego z Ostropy ks. prof. Piotra Góreckiego, dostępny na stronie internetowej Muzeum w Gliwicach i muzealnym kanale You Tube.

17 i 18 września odbędą się spacery po Ostropie, przeplatane wykładami w kościołach pw. św. Jerzego i Ducha Świętego. Dla uczestników sobotnich spacerów przygotowano dodatkowo wyjątkową niespodziankę, czyli spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, laureatem Nagrody Literackiej Nike otrzymanej za powieść pt. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, w której  szczególne miejsce zajmuje rodzinna dla autora Ostropa. Natomiast wszyscy, którzy wezmą udział w wędrówkach, otrzymają zestawy kilkunastu folderów tematycznych.

Udział w XX GDDK jest bezpłatny, ale liczba miejsc w przypadku spacerów i wykładów 17 i 18 września w Ostropie – ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Zapisy na spacery i wykłady przyjmowane są pod numerem telefonu 783 560 006. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczkach wyłącznie pod opieką dorosłych. Program TUTAJ.

Ostropa na gliwickim rynku   Plansza przybliżająca obrzędy i tradycje. Klaudia Cwołek /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy